, ,

İhracat ikliminde yılın en belirgin bozulması

08 Kasım 2023 Çarşamba

Deutsche Bank’a göre, Fed’in “güvercin politikalara döneceği” yönünde yapılan fiyatlamalar yanlış işaret olabilir.

Deutsche Bank’a göre tahvil piyasalarında Fed’in “güvercin politikalara döneceği” yönünde yapılan fiyatlamalar yanlış bir beklentiye işaret ediyor olabilir.

Bankanın makro stratejisti Henry Allen yayımladığı notta Fed’in mevcut sıkılaştırma döngüsü içinde tahvil piyasalarında en az yedinci kez “güvercine dönüş” fiyatlaması yapıldığını hatırlattı.

Allen “Buradaki sorun bu beklentilerin güvercin bir dönüşü daha az mümkün hale getirebilecek olmasıdır. Bu beklentilerin finansal koşulları yumuşatmasıyla merkez bankaları enflasyonu düşürmek için yeniden sıkılaşma gerektiğini hissedebilir” değerlendirmesini yaptı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın son faiz kararı sonrası sıkılaşma döngüsünün bitmeye yakın olduğuna işaret etmesi tahvil getirilerini aşağı çekmişti. ABD ekonomisinin geçtiğimiz hafta sınırlı sayıda tarım dışı istihdam yaratması da bu atmosferi desteklemişti.

Piyasalar önümüzdeki yıl Fed’in 92 baz puan faiz indirimi yapmasını fiyatlarken Fed üyelerinin medyan beklentisi 50 baz puan indirim seviyesinde. Allen’a göre enflasyonun merkez bankası hedefinin oldukça üzerinde seyretmesi en azından şimdilik faiz indirimleri için erken olduğunu ima ediyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir