17 Kasım 2023 Cuma

Altın, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yürüttüğü agresif faiz artırım kampanyasının sona erdiğine dair iyimserliğin etkisiyle bu hafta yüzde 2’den fazla yükseldi.

Altın fiyatları, Orta Doğu’daki savaş riskinin getirdiği priminin azalmasıyla önceki iki hafta boyunca yüzde 3’ten fazla düşüş göstermesinin ardından tekrar yükselişe geçti.

Fed’in yürüttüğü agresif faiz artırım döngüsünün sona erdiğine dair iyimserliğin etkisiyle bu hafta yüzde 2’den fazla artan spot altın, haftanın son işlem gününde yüzde 0,2 artışla 1.985 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Öte yandan, tahvil getirileri düşerken altın yüzde 1,4’e kadar artarak gün içi bazda son dört haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

ABD’de dün açıklanan veriler iş gücü piyasasında yumuşamanın devam ettiğini gösterirken, Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için erken olduğuna yönelik yönlendirmeleri piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, ABD’de işsizlik maaşı için devam eden başvurular 4 Kasım’da sona eren haftada neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Rakamlar Fed yetkililerinin daha güvercin bir duruş sergilemesine yol açabilirken, para politikasında herhangi bir maddi gevşemenin yakın zamanda gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Swap yatırımcıları Mart ayına kadar en az bir faiz indirimi olasılığının yaklaşık yüzde 35 olduğunu fiyatlıyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

13 Kasım 2023 Pazartesi

Altın fiyatları, geçen hafta yüzde 2,6 gerilemesinin ardından haftanın ilk işlem gününde yatay görünüm sergiledi.

Altın, yatırımcıların Salı günü açıklanacak olan ve faiz oranlarının geleceğine ilişkin ipuçları sunacak ABD enflasyon rakamlarını beklerken, yeni haftaya denge arayışıyla başladı.

Spot altın, geçen hafta yüzde 2,6 düşüş yaşamasının ardından haftanın ilk işlem gününde 1.940 dolar seviyelerinde yatay görünüm sergiledi.

ABD’de çekirdek enflasyonun üçüncü ayda da yüzde 0,3 artması ve bu verilerin de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin tutumunu desteklemesi bekleniyor.

Piyasalarda hâlâ daha güvercin bir faiz görünümü fiyatlaması kaydedilmesine rağmen, altın son zamanlarda parasal sıkılaştırmanın bitip bitmediğine dair artan şüpheler nedeniyle baskı altına girdi.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta Fed’in gerekirse daha fazla faiz artırımı yapmaktan çekinmeyeceğini söylemişti.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası Başkanı (AMB) Christine Lagarde Cuma günü Financial Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte, mevduat faizini yüzde 4’te tutmanın enflasyonu dizginlemek için yeterli olacağını, ancak yetkililerin ihtiyaç duymaları halinde borçlanma maliyetlerini yeniden yükseltmeyi düşüneceklerini söyledi.

Analistler, bu hafta açıklanacak verilerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini kaydederek, şimdilik para piyasalarındaki fiyatlamalarda AMB’nin gelecek toplantılarda politika faizini sabit tutacağının öngörüldüğünü aktardı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

09 Kasım 2023 Perşembe

Altın, 3 haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınlarında yatay seyrederken, küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın IMF’de bugün yapacağı konuşma öncesinde yön arayışına devam ediyor.

Altın fiyatları 3 haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınlarında yatay bir seyir izliyor.
Çarşamba gününü yüzde 0,9 düşüşle kapatan spot altın, haftanın 4. işlem gününde 1.949 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

Diğer taraftan altın, savaş riskinin getirdiği primin azalmaya devam etmesi ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın diğer bölgelere sıçramaması nedeniyle bu hafta şu ana kadar yüzde 2’den fazla kayıp yaşadı.

Fed Başkanı Powell’ın bugün IMF’de gerçekleşecek panelde para politikasındaki zorluklara değinmesi beklenirken, piyasalar artan beklentiler nedeniyle Aralık ayında faiz artırımı ihtimalini neredeyse sıfır olarak fiyatlıyor.

Powell’ın yapacağı açıklamaların varlık fiyatlarında oynaklığı artıracağı tahmin edilirken, analistler bugün ayrıca ABD’deki haftalık işsizlik başvuruları verini takip edecek.

(Kaynak: BloombergHT.com )