30 Kasım 2023 Perşembe

Petrol fiyatları iki günlük yükselişin ardından, yatırımcıların OPEC+’nın yeni yıl için üretim politikasını belirleyeceği önemli bir toplantıya geri saymasıyla yatay seyretti.

Küresel gösterge Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseldikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü; ABD ham petrolü ise 78 doların altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmasını önlemek için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılmaları konusunda baskı yapıyor, ancak Perşembe günü yapılacak sanal toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Delegeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışından gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesinin ardından petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Daha derin arz kesintileri yapabileceklerine dair artan beklentiler var. Bu artan beklenti, OPEC+’nın bugün ilerleyen saatlerde hayal kırıklığı yaratması durumunda piyasa için aşağı yönlü risk bırakıyor” dedi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu analistler bir notta, RBC Capital Markets LLC’nin, OPEC+’nın büyük olasılıkla Angola ve Nijerya ile daha geniş grubun üretime ilişkin tartışmalara başlamasına olanak sağlayacak bir anlaşmaya varmasını beklediğini belirtti.

Citigroup, bir notunda en olası sonucun, Suudi Arabistan’ın 2024’ün ilk çeyreğinde günlük 1 milyon varillik kesintiyi kaldırması ve geri kalan OPEC+ üyelerinin genel olarak gelecek yıl için mevcut kotalarına bağlı kalmaları olacağını belirtti. Banka, daha derin bir düşüş ihtimalinin yüzde 20 olduğunu, bunun da varil başına 5 dolarlık bir ani yükselişi teşvik edebileceğini söyledi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

24 Kasım 2023 Cuma

Petrol, OPEC+ ittifakının, üretim kotaları konusundaki anlaşmazlığın ortasında kritik bir toplantıyı ertelemek zorunda kalması ve grubun gelecek yılki üretim politikası üzerinde belirsizlik yaratmasının ardından düşüşünü sürdürdü.

Küresel gösterge Brent, önceki iki seansta yüzde 1,3 düştükten sonra varil başına 81 doların üzerinde sabit kalırken, ABD ham petrolü, Şükran Günü tatilinin ardından varil başına 77 doların altında kaldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün fiili lideri olan Suudi Arabistan ve müttefikleri, Afrikalı üyelere yönelik üretim kotaları konusunda bir anlaşmazlığın ortasındalar. Başlangıçta bu hafta sonu için planlanan toplantı 30 Kasım’a ertelendi ve yüz yüze oturum yerine çevrimiçi bir oturum olacak.

Petrol fiyatları Eylül ayının sonundaki zirvesine göre yaklaşık yüzde 16 düşüşle arka arkaya aylık kayıplara doğru ilerliyor. Düşüş, OPEC+ üyesi olmayan ülkelerden gelen arzın arttığına, ABD stoklarının arttığına ve İsrail-Hamas savaşının yarattığı primin azaldığına dair işaretlerden kaynaklandı. Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya gireceğini öngörüyor.

SDIC Essence Futures Co.’nun Pekin merkezli baş enerji analisti Gao Mingyu, “Gelecek yıl talep artışı üzerinde kara bulutlar beliriyor, bu nedenle piyasanın daha güçlü arz kısıtlamalarına ihtiyacı var” dedi.

Gecikmeden önce yatırımcılar, Suudi Arabistan’ın tek taraflı olarak günde 1 milyon varillik kesintiyi uzatacağını duyurmaya hazırlandığını düşünüyorlardı. Ayrıca Riyad’ın ekstra kısıtlamalarla diğer üyeleri de kendilerine katılmaya yönlendirebileceğine dair tahminler vardı, ancak tartışma bu sonucu şüpheye düşürdü.

ANZ Group Holdings Ltd. analisti Jack Chambers bir notta “Yatırımcılar bir anlaşmanın hâlâ mümkün olup olmadığını değerlendiriyor. Bu olayın ötesinde, ABD petrol stoklarının artmasıyla birlikte temel gelişmeler düşüş yönünde oldu” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

14 Kasım 2023 Salı

Altın fiyatları ABD’de açıklanacak olan enflasyon verileri öncesinde yatay bir seyir izliyor.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0,4’lük yükselişin ardından haftanın ikinci işlem gününde 1.950 doların altında yatay seyrediyor.

Küresel piyasalarda, ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde temkinli bir seyir izlenirken, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözlü yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında olacak.

Analistler, ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin Fed’in gelecek döneme ilişkin politikaları üzerinde etkili olabileceğini belirterek, Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee’nin farklı etkinliklerde yapacakları konuşmalarından bankanın önümüzdeki süreçte atacağı adımlara yönelik ipucu aranacağını söyledi.

Öte yandan Wall Street bankaları arasında, Fed’in gelecek yıl borçlanma maliyetlerini azaltma konusunda ne kadar agresif olacağına dair düşüncelerinde keskin bir görüş ayrılığı var.

Vadeli işlemler ve opsiyonlara ilişkin en son CFTC verileri ise, hedge fonlarının 7 Kasım’a kadar olan haftada altın üzerindeki net uzun pozisyonlarını azalttığını gösterdi.

(Kaynak: BloombergHT.com )