Küresel piyasalarda Fed mesajlarına rağmen sakin görünüm

08 Kasım 2023 Çarşamba

Fed üyesi Christopher Waller Temmuz ayından itibaren yükselen tahvil getirileri için “deprem” tanımlaması yaptı. Fed üyelerinden gelen mesajlara rağmen küresel piyasalarda sakin bir görünüm izlendi.

Fed üyelerinin yüzde 2 enflasyon hedefine dönüşü vurgulayan konuşmalarına rağmen ABD tahvilleri salı günkü yükselişini korudu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü sekiz baz puan düşüşle yüzde 4,5665’e geriledi. Getiri yeni işlem gününde hafif yükselişle yüzde 4,5830’a çıktı.

Yatırımcılar Fed’in ağır topları Jerome Powell ve John Williams’ın konuşmalarını beklerken Asya Pasifik hisse senetleri piyasaları sakin bir görünüm sergiliyor. MSCI Asya Pasifik yatay seyir izlerken Japon Nikkei 225 olumsuz ayrışıyor. Amerikan hisse vadelileri ise sınırlı kayıp yaşıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.261 puanda yatay. ABD ve Çin talebinde düşüş endişesiyle Salı günü yüzde 4’ün üzerinde kayıp yaşayan Brent petrol yüzde 0,1 ek düşüşle 81,5 dolardan alıcı buluyor.

Altın fiyatlarında kayıp serisi üçüncü güne taşınıyor.

Fed üyelerinden sıkılaşma mesajları

ABD tahvil getirilerinde son dönemde yaşanan düşüşe rağmen Fed toplantısı öncesi 10 yıllık getirinin yüzde 5’i görmesi “tahvil getirileri sıkılaştırmaya destek oluyor mu” tartışmalarını beraberinde getirmişti. Salı günü konuşan bazı Fed üyeleri bu tartışmaya değindi.

Fed üyesi Christopher Waller “Temmuz ayından bu yana tahvil getirisi neredeyse bir tam yüzde puan yükseldi. Merkez bankası, finansal piyasalar için bu bir depremdir” ifadelerini kullandı. Waller bu durumun politika faizine olası etkisi üzerine ise yorum yapmadı.

Bir başka Fed Üyesi Michelle Bowman’a göre ise tahvil getirisi artışıyla sıkılaşan finansal koşulların enflasyona ve ekonomiye etkisini bilmek için henüz çok erken. Getirilerin oldukça volatil olduğuna dikkat çeken Bowman, enflasyondaki iyileşmenin durması ya da enflasyon hedefine dönüşte yetersiz kalınması durumunda daha fazla faiz artışını destekleyebileceğini dile getirdi. Fed üyesi Lorie Logan ise enflasyondaki iyileşmeyi olumlu karşıladıklarını belirterek “Ancak enflasyon hala çok yüksek seviyelerde. Benim için ana soru bugün gördüğümüz finansal koşulların yüzde 2 hedefine dönüş için yeteri kadar kısıtlayıcı olup olmadığıdır” yorumunu yaptı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir