,

Petrolde talep endişesi

23 Ağustos 2023 Çarşamba

Petrol, en büyük ithalatçı ülke olan Çin’deki talebin azalmasına ilişkin endişelerin ve ABD stoklarındaki düşüşe işaret eden endüstri tarafından finanse edilen bir raporla, iki günlük düşüşün ardından yatay seyrediyor.

ABD ham petrolü önceki iki günde yüzde 1,3 düştükten sonra varil başına 80 doların altında işlem gördü. Kötüleşen ekonomik aktivite ve kredi akışları Pekin’in büyüme hedeflerini riske atarken, Çin’in durgun ekonomisi artık küresel emtia talebine yönelik en büyük tehdit haline geliyor.

Endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ülke çapındaki stokların geçen hafta 2,4 milyon varil düştüğünü söyledi; bu, Çarşamba günü ilerleyen saatlerde yayınlanacak olan resmi Enerji Bilgi İdaresi verileri tarafından da doğrulanırsa yükseliş sinyalidir.

Ham petrolün Haziran sonundan bu yana kaydettiği yükseliş, Çin’deki kötüleşen görünüm nedeniyle son birkaç seansta sekteye uğradı. Bu, Fed’in parasal sıkılaştırma kampanyasını henüz bitirmediğine ve doların güçlenmesine işaret ediyor. Bu durum, OPEC+’ın önde gelen liderleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerinin ardından sıkılaşan piyasayı gölgede bıraktı.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “ABD Fed’in sıkılaştırma döngüsüyle hâlâ daha fazla ilgisi olduğuna dair artan beklentiler ve ABD dolarının güçlenmesi, petrol piyasasını bazı güçlü ters rüzgarlarla karşı karşıya bıraktı Ancak, herhangi bir fiyat zayıflığının nispeten kısa ömürlü olacağına inanıyoruz” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir