,

Petrol talep endişeleriyle yükselişe geçti

09 Kasım 2023 Perşembe

Petrol, hisselerdeki yükselişin talep sıkıntılarını hafifletmesiyle üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Petrol, talep görünümünün kötüleştiğine dair işaretler üzerine önceki iki seansta neredeyse yüzde 7 oranında düştükten sonra, geniş finansal piyasalarla birlikte yükseldi.

Küresel gösterge Brent, Çarşamba günü Temmuz ayından bu yana ilk kez eşiğin altında kapandıktan sonra varil başına 80 dolara yaklaştı. ABD ham petrolü 76 dolara yakındı. Asya’da hisse senetleri, ABD hisse senetlerinin Çarşamba günü ABD faiz oranlarının zirveye ulaştığına dair iyimserlikle neredeyse iki yılın en sıcak galibiyet serisini yaşayarak sekizinci günde de yükselmesinin ardından yükseldi.

Petrol fiyatları, zayıf talebe ilişkin artan endişelerin etkisiyle son üç haftadır keskin bir düşüş yaşadı. En büyük ithalatçı olan Çin’de rafinaj marjlarının düşmesi ve stokların artmasıyla birlikte odak temellere geri döndü. Perşembe günü açıklanan verilere göre Asya’nın en büyük ekonomisi deflasyona döndü.

Dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu’dan gelen arz, gerilimin ardından bir aydan fazla bir süre boyunca etkilenmedi. Rusya sevkiyatları dört ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. ABD’de sektör verileri ham stokların geçen hafta yaklaşık 12 milyon varil arttığını gösterdi ancak Enerji Bilgi İdaresi’nin resmi verileri önümüzdeki Çarşamba gününe kadar açıklanmayacak.

Saxo Capital Markets Pte.’den piyasa stratejisti Charu Chanana, talep kaygılarının şu anda piyasa duyarlılığını desteklediğini söyledi. Chanana “Hem ABD hem de Çin’den gelen makro veriler ve EIA envanter verileri, yüksek faiz oranlarının petrol talebi üzerindeki etkisini değerlendirmek için yakın vadede kilit rol oynayacak” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir