,

Petrol haftayı düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor

24 Kasım 2023 Cuma

Petrol, OPEC+ ittifakının, üretim kotaları konusundaki anlaşmazlığın ortasında kritik bir toplantıyı ertelemek zorunda kalması ve grubun gelecek yılki üretim politikası üzerinde belirsizlik yaratmasının ardından düşüşünü sürdürdü.

Küresel gösterge Brent, önceki iki seansta yüzde 1,3 düştükten sonra varil başına 81 doların üzerinde sabit kalırken, ABD ham petrolü, Şükran Günü tatilinin ardından varil başına 77 doların altında kaldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün fiili lideri olan Suudi Arabistan ve müttefikleri, Afrikalı üyelere yönelik üretim kotaları konusunda bir anlaşmazlığın ortasındalar. Başlangıçta bu hafta sonu için planlanan toplantı 30 Kasım’a ertelendi ve yüz yüze oturum yerine çevrimiçi bir oturum olacak.

Petrol fiyatları Eylül ayının sonundaki zirvesine göre yaklaşık yüzde 16 düşüşle arka arkaya aylık kayıplara doğru ilerliyor. Düşüş, OPEC+ üyesi olmayan ülkelerden gelen arzın arttığına, ABD stoklarının arttığına ve İsrail-Hamas savaşının yarattığı primin azaldığına dair işaretlerden kaynaklandı. Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya gireceğini öngörüyor.

SDIC Essence Futures Co.’nun Pekin merkezli baş enerji analisti Gao Mingyu, “Gelecek yıl talep artışı üzerinde kara bulutlar beliriyor, bu nedenle piyasanın daha güçlü arz kısıtlamalarına ihtiyacı var” dedi.

Gecikmeden önce yatırımcılar, Suudi Arabistan’ın tek taraflı olarak günde 1 milyon varillik kesintiyi uzatacağını duyurmaya hazırlandığını düşünüyorlardı. Ayrıca Riyad’ın ekstra kısıtlamalarla diğer üyeleri de kendilerine katılmaya yönlendirebileceğine dair tahminler vardı, ancak tartışma bu sonucu şüpheye düşürdü.

ANZ Group Holdings Ltd. analisti Jack Chambers bir notta “Yatırımcılar bir anlaşmanın hâlâ mümkün olup olmadığını değerlendiriyor. Bu olayın ötesinde, ABD petrol stoklarının artmasıyla birlikte temel gelişmeler düşüş yönünde oldu” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir