,

Petrol 6. haftalık kazanca ilerliyor

04 Ağustos 2023 Cuma

Petrol, Suudiler ve Rusya’nın kesintileri uzatmasının ardından altıncı haftalık kazancına ulaştı.

Petrol, OPEC+’nın üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini gelecek aya kadar uzatmasının ve ABD stoklarının rekor seviyede düşmesinin ardından, art arda altıncı haftalık kazancına yönelerek bir yıldan fazla bir sürenin en uzun galibiyet serisini elde etti.

ABD ham petrolü varil başına 82 dolara tırmandı ve altı haftalık süre boyunca kazançlarını yaklaşık yüzde 18’e çıkardı. Suudi Arabistan Perşembe günü yaptığı açıklamada, günde tek taraflı 1 milyon varillik petrol üretim kesintisini Eylül ayına kadar uzatacağını ve hareketin daha da uzatılabileceğini ve hatta derinleştirilebileceğini söyledi. Rusya da, indirimin boyutunu azaltmasına rağmen, kesintiyi önümüzdeki aya kadar uzatacak.

Bu arada ABD, geçen hafta ham petrol stoklarında şimdiye kadarki en büyük düşüşü açıklayarak, stokların 17 milyon varilden fazla daralarak piyasanın sıkılaştığına dair daha fazla kanıt sağladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, ilk yarıdaki düşüşü tersine çevirmek için arzda toplu bir azalma sağladılar ve Suudi Arabistan ve Rusya, kısa süre önce uzatılan ek gönüllü kesintilerle bunu artırdı. Cuma günü ilerleyen saatlerde bir OPEC+ komitesi piyasayı gözden geçirecek.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir