, ,

Küresel piyasalarda tatil dönüşü

24 Kasım 2023 Cuma

ABD ve Japonya’daki resmi tatillerin ardından küresel piyasalarda düşük hacimli işlemlerde ABD tahvil getirilerindeki yükseliş dikkat çekti.

ABD ve Japonya’da resmi tatillerin geride kalmasının ardından tahvil getirileri düşük hacimlerle yükselirken hisse senetleri endeksleri karışık görünüm sergiliyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi, Perşembe günü Avrupa muadillerindeki getiri yükselişini takip etti ve beş baz puan yükselişle yüzde 4,461’e yükseldi. Asya Pasifik’te tatilden dönen Japon endeksleri yükseliş yaşarken Hong Kong ve Çin endeksleri geriliyor.

Amerikan hisse vadelileri hafif yükseliyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.242 puanda yatay. OPEC+ anlaşmazlığının ardından petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sürüyor. Brent petrol 81,4 dolar seviyesinde alıcı buluyor.

Japonya’da enflasyon artışı

Japonya’da çekirdek enflasyon yükselişi bir sonraki Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantısının daha hararetli geçmesine yol açabilir.

Japonya gıda dışı tüketici fiyatları Ekim ayında yüzde 2,9 yükselişle dört ay sonra ilk kez yukarı yönlü trend sergiledi.

Veri yüzde 3’lük medyan beklentinin altında kalsa da BOJ’un resmi hedefi olan yüzde 2’yi 19 ay üst üste aşmış oldu. Fiyat artışlarında doğalgaz ve elektrikte Japon hükümetinin sağladığı desteği azaltması rol oynadı.

Ekonomistlere göre ise BOJ başta ücretler olmak üzere daha uzun vadeli göstergelere odaklanıyor. Norinchukin Research Institute Ekonomisti Takeshi Minami’ye göre fiyat artışı trendinin kalıcı olması ücretler artmadıkça gerçekleşmeyecek ve BOJ henüz politikasını normalleştirme konumunda değil.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir