, ,

Dolar/TL’de yeni rekor

24 Kasım 2023 Cuma

Dolar/TL kurunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı sonrası görülen dalgalanma sonrasında haftanın son işlem gününde yeni rekor seviye test edildi.

Dolar/TL kuru yeni rekor seviyeyi test etti.

Dolar/TL kuru haftanın son işlem gününde Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 28,91 seviyesinin üzerini gördü. Daha sonra kur bankalararası piyasanın açılmasıyla 28,87 seviyesinde denge kazandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentileri aşan faiz kararı sonrasında kurda dalgalanma görülmüştü. Kur karar sonrası 28,60 seviyesini test etmişti.

Son bir ayda kurda yükseliş yüzde 2,5 oldu. 2023 yılında kurun yükselişi ise yüzde 54,4 olarak kaydedildi.

Risk primindeki aşağı yönlü ivme de devam etti. Türkiye’nin 5 yıllık risk primi 340 baz puanın altında. Gösterge tahvil faizi ise yüzde 41’in üzerinde.

Yurt içi piyasalarda fiyatlamalar üzerinde temel etki TCMB’nin beklentileri aşan faiz kararından gelmişti. TCMB politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 40 seviyesine çıkarmıştı. Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi faizin yüzde 37,50 seviyesine çıkarılması yönündeydi.

TCMB’nin faiz kararında verdiği mesajlar ise sıkılaşma adımlarının yakın zamanda tamamlanacağına işaret etmişti.

Karar ile yayımlanan açıklamada, “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.” denilmişti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir