,

Brent petrol 90 doların üstünde

05 Eylül 2023 Salı

Brent petrol, Suudi Arabistan’ın 1 milyon varil ve Rusya’nın 300 bin varillik üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzatacağını açıklamalarıyla 90 doların üstüne yükseldi.

Brent petrol fiyatları, önemli OPEC+ üreticilerinin arz kesintilerini uzatma kararının ardından 90 dolara ulaşarak Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

ABD ham petrolü de değer kazanarak 87 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yükseliş Suudi Arabistan’ın, kırılgan küresel pazarı desteklemeye çalışırken tek taraflı üretim kesintisini üç ay daha uzatmasıyla geldi.

Böylece Suudi Arabistan’ın Aralık 2024’e kadar günlük 500 bin varil azaltma kararına ek olarak aldığı 1 milyon varillik kesintiyle toplam miktar 1,5 milyon varile yükseldi.

Bu hamle, üretimi son birkaç yılın en düşük seviyesi olan günde yaklaşık 9 milyon varil seviyesinde tutacak.

Kesintiyle petrol piyasalarındaki istikrarın korunmasının hedeflendiği ve kesinti miktarının aylık olarak revize edileceği kaydedildi.

Öte yandan Rusya da, Riyad’la uyumlu olarak petrol ihracatını yıl sonuna kadar günde 300 bin varil azaltacağını açıkladı.

  • RUSYA’DAN PETROL PİYASASINI GEREN AÇIKLAMA

Ham petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın daha önce açıkladığı arz kesintilerinin piyasadaki etkisiyle Haziran sonundan bu yana yaklaşık dörtte bir oranında yükselmişti.

OPEC+ grubu geçen yıl Ekim’de günlük 2 milyon varil üretim kesintisi yapacağını duyurmuş, Mayıs itibarıyla da günlük yaklaşık 1,6 milyon varil ilave kesinti yapma kararı almıştı.

Dünyanın en önemli emtialarından birinde yaşanan toparlanmanın, enflasyonist baskılara destek olarak, fiyat artışlarını dizginlemede yeterli çabayı gösterip göstermediği tartışılan politika yapıcıların görevini karmaşıklaştırabileceği değerlendiriliyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir