Binance FTX savaşının galibi kim?

Kripto para camiasının iki dev alım satım platformu FTX ve Binance, FTX’in kurulduğu 2018 yılından bu yana süren soğuk savaşı iki önce Binance CEO’su CZ’nin alenen Twitter’dan FTX’in CEO’su Sam Bankman Fried’i hedef göstermesi ve ellerinde bulunan FTT tokenları (FTX platformunda kullanıcılara fayda sağlayan platform tokeni) satacaklarını açıklamasıyla ayyuka çıktı. Peki neden rakip firmanın tokeni Binance’ın elinde derseniz?

Binance markası, alım satım platformundan daha fazlasını içeren bir holding. Bu holdingin farklı kollarından bir tanesi de yatırım sermayesi kolu. Binance’in bu yatırım kolu FTX’e de yatırım yapmış vaziyette. Bir süredir zincir üstü (onchain) veriler Binance’in bu tokenları sattığına işaret ediyordu. İki gün önce CZ, FTX’in bir sonraki Luna olabileceğine işaret ederek FTX’i regülatörlere Binance’i şikayet etmekle suçladı ve ekledi: “Elimizde kalan FTT’leri markete zarar vermeden satacağız.”

Merak edenler için bu açıklama esnasında birim fiyatı 25 dolar olan FTT token şu anda 14 dolar bandında. Bu derin düşüşün sebebi tek başına Binance’in satışları olmasa da Binance’in yarattığı paniğin katkısı olduğu açık. Öyle ki tabiri caizse bu iki devin kavgasında en çok zarar gören küçük yatırımcılar oldu. Bununla beraber Bitcoin ve tüm market ciddi sarsılırken, Bitcoin fiyatı 21 bin dolardan 19 bin dolar seviyelerine geriledi.

Kripto para piyasası o kadar aktif bir market ki ben yukarıdaki satırları yazarken Binance’in FTX’i satın almak için görüşmelere başladığı duyuruldu. İki gün içinde en büyük iki oyuncudan biri diğerini satın alıyor. Bunun üzerine de gelecekte belgesel göreceğimizden emin gibiyim.

Duyurudan satır araları kriptonun altın çocuğu Sam adına üzücü ayrıntılarla dolu. “FTX bizden yardım isted,”, “Likidite krizi yaşıyorlardı”, “Kullanıcıları korymak için”, “FTX’i tamamen satın almak için görüşmelere başladık”. Satın almanın detayları belli değil ama aşağıda yazdığım soruların yanıtlarını almak kıymetli olacak.

Yazar: Dr. Aytunç Yıldızlı

( Kaynak: BloombergHT.com )

FTX henüz iki hafta önce yeni yatırım aldı. Bu yatırım turunun temel motivasyonu ise bir başka zayıflama trendindeki dev platform Coinbase’i satın almaktı. İki hafta önce Coinbase’i satın alacak FTX nasıl bir anda bu kadar ciddi bir likidite krizine düştü. FTX’in ülkemizdeki ayağı FTX.TR de satışa dahil mi? Zira Amerika ayağı FTX.US ayrı tutulacak gibi gözüküyor. FTX’in de bir girişim sermayesi ayağı var. Rezervlerinde bulunan FTT ve Solana gibi tokenlar ve kilitli yüzlerce tokenın akıbeti ne olacak?

Bilhassa son soru sektör adına bir özeleştiri de içeriyor. “Merkeziyetsizliği” ağzından düşürmeyen bir sektör için bir kaç kişinin yaptığı vurgunlar ve daha önemlisi bir tekele dönüşen holdingler sizce de biraz absürt değil mi?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir