ABD’den 3,36 milyar dolarlık Bitcoin operasyonu

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yasadışı ticaret sitesi Silk Road’u 10 yıl önce dolandırarak 50 bin 676 Bitcoin çaldığı belirlenen James Zhong’un evine 2021 Kasım ayında yapılan baskında 3,36 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirildiği bildirildi.

ABD Adalet Bakanlığı, yasa dışı ticaret sitesi Silk Road’u 10 yıl önce dolandıran James Zhong’dan 3,36 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirdiğini açıkladı. Bu, ABD Adalet Bakanlığı’nınbir operasyonda ele geçirdiği ikinci en büyük kripto para miktarı oldu. 2020 yılında da Silk Road’dan 69 bin Bitcoin çalan bir hackerın Bitcoin’lerine el konmuştu.

Tutuklanan ve suçunu itiraf eden James Zhong’un Georgia eyaletindeki evine, Kasım 2021’de düzenlenen baskında 50 bin 676 Bitcoin ele geçirildiği ve baskının düzenlendiği tarihte Bitcoin’in değerinin 60 bin doların üzerinde olması nedeniyle, ele geçirilen miktarın 3,36 milyar dolar olduğu açıklandı.

Yerin altında saklanan bir kasada tutulan bilgisayarda bulundu

Kapatılan yasadışı ticaret sitesi Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht ile bağlantılı olan kayıp Bitcoin’leri bulmak için yürütülen soruşturmanın parçası olarak düzenlenen baskında, Zhong’un evinde, yerin altında bulunan bir kasanın içindeki bilgisayarda saklanan Bitcoin’ler ele geçirildi.

Zhong, 2012 yılında, kimliğini gizlemek amacıyla bir dizi Silk Road hesabı oluşturmuş ve yasadışı ticaret sitesini dolandırmıştı. Hacker sonrasında siteden ele geçirdiği Bitcoin’leri kişisel hesaplarına aktardı.

Güney New York Bölge Savcısı Damian Williams, “Neredeyse 10 yıldır kayıp olan yüksek miktardaki Bitcoin’lerin, bu süreçte değeri artarak 3,3 milyar dolarlık bir muammaya dönüştü. Yeni teknoloji kripto para takip etme sistemleri ve polislerin çalışması sonucunda, etkileyici miktardaki suç geliri ele geçirildi” dedi.

Çaldığı tüm Bitcoin’leri teslim eden Zhong serbest bırakıldı

Zhong’un avukatı Bachner, müvekkilinin 10 yıl önce işlediği suçu itiraf ettiğini ve ele geçirdiği tüm Bitcoin’i teslim ettiğini söyledi. Zhong, Bitcoin’leri devlet tarafından 2013’te kapatılan yasa dışı ticaret sitesi Silk Road’un kurucusu olan ve müebbet cezası alan Ross Ulbricht’ten çaldığı için mağdur konumunda olan Ross Ulbricht’e tazminat ödemeyecek.

Zhong mahkemeye, Clayton Kemker ile birlikte kurduğu gayrimenkul şirketi RE&D Investments’ın hisselerinin yüzde 80’ini, ayrıca 661 bin 900 dolar ve fazladan 174 Bitcoin daha teslim etti. Bunlara ek olarak mahkemeye 310 bin dolar borçlanarak serbest bırakıldı. Zhong’un ortağı Kemker, gelişmelerin kendisini şaşırttığını ve şimdiye dek Zhong’un Bitcoin’in erken dönemlerinde kripto para madenciliği yaparak zengin olduğunu düşündüğünü söyledi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir