, ,

Altın 13 haftanın en yüksek seviyesinde

20 Ekim 2023 Cuma

Altın fiyatları, bu hafta Orta Doğu’da yoğunlaşan çatışmaların etkisiyle 13 haftanın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Altın fiyatları bu hafta yüzde 2,4 artış göstererek üst üste ikinci haftada da yükselişini sürdürüyor.

Spot piyasalarda altın fiyatları haftanın son işlem gününde, 20 Temmuz’dan bu yana gün içi en yüksek seviyesine ulaştı. Altın fiyatları 1.982 doları test etti.

İsrail’in sınıra asker toplaması ve Gazze’ye kara harekâtı başlatması ihtimali piyasalarda güvenli liman talebini artırdı. Çatışmanın diğer ülkelere yayılacağına ve hatta ABD’yi de potansiyel olarak içine çekebileceğine dair endişeler var.

Kotak Securities Ltd. Emtia Araştırma Sorumlusu Ravindra Rao, yayımladığı bir notta, “Altın fiyatlarının, Orta Doğu’da barış görüşmelerinin azalması ve çatışmaların tırmanma ihtimalinin artmasıyla yükseliş göstermesini bekliyoruz” dedi.

Diğer taraftan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in önemli büyüme verilerini izlerken bir sonraki toplantıda faiz oranlarını tekrar sabit tutma eğiliminde olduğunu öne sürdü.

Altın çatışmanın başlangıcından bu yana yüzde 8 arttı

Altın, Fed’in sıkı para politikasını sürdüreceğine ve tahvil getirilerinin artmasıyla Orta Doğu’daki çatışmanın öncesinde 7 ayın en düşük seviyesine gerilemişti. Altın fiyatları 6 Kasım’daki işlem gününde son 1 ayın en düşük seviyesi olan 1,815 doları görmüştü.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıdan bu yana yüzde 8 artan altın fiyatları, bu ayın başındaki düşüşünü tersine çevirerek 1.980 seviyelerine kadar yükseldi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir