, ,

Fed/ Bostic: Enflasyonu düşürmek hâlâ Fed’in ana misyonu

20 Ekim 2023 Cuma

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonu kontrol etmenin hala Fed’in ana görevi olduğunu söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonu merkez bankasının yüzde 2 hedefine döndürmenin önceliği olduğunu söyledi.

Perşembe günü konuşan Bostic, “Enflasyona gelince, şimdilik birinci iş bu” dedi.

Bostic, “Para politikası, ekonomik genişlemelerin sürdürülmesine elverişli geniş koşulların yaratılmasına yardımcı olabilir. İşte bu noktada politikamız, genellikle ekonominin sınırlarında yer alan ve servet eşitsizliğinin kısa ucunda bulunanlar için daha iyi işgücü piyasası sonuçlarına katkıda bulunabilir” dedi.

Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını yüzde 5 puandan fazla artıran Fed yetkilileri, tahvil getirilerindeki son yükselişin finansal koşulları sıkılaştırmasının ardından gelecek ay politikayı sabit tutma eğiliminde olduklarının sinyalini verdi. Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü düzenlenen ayrı bir etkinlikte, politika yapıcıların “dikkatli bir şekilde ilerlediğini” söyledi.

Logan: Son veriler ve yüksek tahvil getirileri Fed’e alan sağlıyor

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, son verilerin ve tahvil piyasasındaki yüksek borçlanma maliyetlerinin Fed’e bir sonraki para politikası hamlesini düşünmek için alan sağladığını söyledi.

New York Üniversitesi Para Piyasacıları toplantısında konuşan Logan, kısmen para politikasındaki sıkılaşmayı yansıtan finansal koşullarda arzu edilen sıkılaşmaya atıfta bulunarak, faiz oranlarını yeniden yükseltme ya da sabit tutma kararını vermek zorunda kalmadan önce “biraz zamanımız var” dedi.

Logan, enflasyonun düşürülmesinde ilerleme kaydedildiğini kabul etmekle birlikte, fiyat baskılarının Fed’in yüzde 2’lik hedefine doğru azaldığından emin olmadığını belirtti. Hala güçlü olan istihdam piyasasının Fed’in enflasyon hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için daha da zayıflaması gerekebileceğini söyledi.

“Benim odak noktam fiyat istikrarı ve görevimizi yerine getirmek için daha fazla sıkılaştırmanın gerekip gerekmeyeceği” diye konuşan Logan, getirilerdeki artışın ne kadarının piyasaların daha güçlü bir ekonomik görünüme uyum sağladığını ya da risk almak için daha büyük bir ödeme ihtiyacına uyum sağlayıp sağlamadıklarını anlamaya çalışırken, piyasaların para politikası üzerindeki baskıyı bir miktar azaltmasının mümkün olduğunu da vurguladı.

Logan, daha sıkı finansal koşulların kalıcı olması halinde “bu durum daha fazla artış ihtiyacını bir miktar azaltabilir” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir