03 Aralık 2022 Cumartesi

Bu hafta yurt içi piyasalarda haftanın en önemli başlıkları arasında ticaret ve büyüme rakamları vardı. Ayrıca asgari ücret maratonu başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldi. Küresel piyasalarda ise bu hafta, günlerdir konuşulan tavan fiyat konusunda AB ülkelerinin anlaşması öne çıktı. Bunun yanı sıra Çin’de Sıfır-Kovid politikasına karşı yapılan protestoların sonucu Çin’in Kovid tedbirlerinde yumuşama sinyali vermesi takip edildi. Son olarak ise piyasalar Fed Başkanı Powell’in konuşması izledi.

1- Dış ticaret açığı Ekim’de yüzde 422 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayına ilişkin dış ticaret verilerine göre, dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 421,7 artarak 1 milyar 509 milyon dolardan, 7 milyar 874 milyon dolara yükseldi. İhracat artışındaki yavaşlama dikkat çekti. 10 aylık açık 91 milyar doları aştı.

2022’DE DIŞ TİCARET AÇIĞI 100 MİLYAR DOLARA DAYANDI

2- Türkiye ekonomisi 9 çeyrek sonra daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3. çeyreğe ilişkin milli gelir istatistiklerini yayımladı. Buna göre Türkiye ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 0,1 daralırken yıllık bazda yüzde 3,9 büyüdü. Böylece ekonomi 9 çeyrek sonra daraldı.

  • TÜRKİYE EKONOMİSİ 9 ÇEYREK SONRA DARALDI

3- Çin’de Kovid tedbirlerinde yumuşama sinyali

Çin’de ekonomik aktivite üzerinde etkili olan ve sosyal huzursuzluk yaratan sıkı Kovid tedbirlerinde gevşemeye gidileceği sinyalleri geliyor. Tedbirlerin uygulanmasından sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan mücadelede yeni bir aşamaya girildiğini belirtirken dinamik sıfır vaka stratejisine vurgu yapmadı.

4- AB, Rus petrolüne tavan fiyatta anlaştı

Son günlerde petrol piyasasının yakından izlediği Rus petrolüne fiyat tavanı konusunda AB içinde anlaşma sağlandı.AB ülkeleri Rus petrolüne 60 dolarlık tavan fiyat uygulanmasını kararlaştırdı. Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ilave olarak yeni bir fiyat sınırlama mekanizması kurulması da söz konusu olacak.

5- Erdoğan’dan asgari ücret ve EYT toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelecek. Görüşmede asgari ücret ve EYT meseleleri ele alınacak.

6- Powell, faiz artırımındaki yavaşlama için tarih verdi

ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceğini söyledi.

7- Fed, Bej Kitap’ta ekonomik görünümdeki karamsarlığa dikkat çekti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 12 bölgesel şubesinden gelen analizlerle hazırlanan Bej Kitap raporunda, ABD şirketlerinin ekonomik görünüm konusunda daha karamsar olduğu belirtildi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir