, ,

Fed yetkililerinden faiz çıkışı

10 Temmuz 2023 Pazartesi

Fed’in güvercin isimlerinden biri olarak bilinen San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin de dahil olduğu üç yetkili enflasyonla mücadele için faiz artışlarının gerekliliğine vurgu yaptı.

Fed’in 2023 yılında daha sıkı bir patikada kalacağı yönündeki fiyatlamalar devam ederken, Fed yetkililerinden bu yönde mesajlar gelmeye de devam ediyor.

Üç Fed yetkilisi, enflasyonu merkez bankasının hedefine geri getirmek için bu yıl faiz oranlarını daha da yükseltmeleri gerekeceğini söyledi.

Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr Pazartesi günü Bipartisan Politika Merkezi toplantısında yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz yıl para politikasında, yapmamız gereken işlerde çok ilerleme kaydettik. Yakın olduğumuzu söyleyebilirim, ancak hala yapacak biraz işimiz var” dedi.

Fed’in güvercin isimlerinden biri olarak bilinen ve Bloomberg’in Fed yetkilileri arasındaki etki analizinde öne çıkan isimlerden biri olan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de, 2023 için birkaç faiz artışından yana olduğunu ifade etti.

Daly, Fed’in enflasyonu hedefine döndürmek için muhtemelen birkaç kez daha faiz artırması gerekeceğini söyledi.

Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada Daly, “Enflasyonu sürdürülebilir yüzde 2’lik bir patikaya geri getirmek için bu yıl içinde birkaç kez daha faiz artırımına ihtiyacımız olacak” dedi.

Daly, bu yıl şaşırtıcı derecede güçlü gelen ekonomik verilere bağlı olarak görünümünü değiştirmeye açık olduğunu vurguladı.

Daly, enflasyonu düşürmek için çok az şey yapmanın risklerinin hâlâ çok fazla şey yapmanın risklerinden daha ağır bastığını, ancak bu ikisi arasındaki farkın daraldığını söyledi. San Francisco Fed Başkanı, ekonominin yavaşladığına dair işaretler görmeye başladığını ve arz ile talebin daha iyi bir dengeye geldiğini sözlerine ekledi.

Daly, enflasyonun birinci problem olduğunu ifade etti.

Mester da enflasyonla mücadeleye vurgu yaptı

San Diego’daki California Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de kendi görüşünün de Fed yetkililerinin iki faiz artışı için medyan tahminiyle “uyumlu” olduğunu söyledi.

Mester, “Enflasyonun sürdürülebilir ve zamanında yüzde 2’ye geri dönmesini sağlamak için, benim görüşüme göre, faizin mevcut seviyesinden biraz daha yukarı çıkması ve ardından ekonominin nasıl geliştiğine dair daha fazla bilgi topladıkça bir süre daha orada kalması gerekecek” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir