, ,

ABD’de kısa vadeli enflasyon beklentisi 2 yılın dibinde

10 Temmuz 2023 Pazartesi

New York Fed Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin Haziran’da yüzde 3,8 ile Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini bildirdi.

New York Fed, Haziran ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık bin 300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, Haziran’da 0,3 puan azalarak yüzde 3,8’e geriledi.

Düşüşünü üçüncü aya taşıyan kısa vadeli enflasyon beklentisi, Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Kısa vadeli enflasyon beklentisi, bu dönemde, Haziran 2022’de kaydettiği yüzde 6,8’lik zirveden 3 puan gerilemiş oldu.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi ise haziranda değişmeyerek yüzde 3 seviyesinde kalmaya devam etti.

  • FED’İN GÜVERCİNİNDEN FAİZ ÇIKIŞI

Aynı dönemde, gelecek 5 yıllık süreci kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi 0,3 puan artarak yüzde 3 ile Mart 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Hane halkı harcamalardaki artışa ilişkin beklenti haziranda yüzde 5,6’dan yüzde 5,2’ye düştü ve Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Hane halkı gelirindeki artışa ilişkin beklenti de haziranda 0,1 puan azalarak yüzde 3,2 oldu.

Bu dönemde konut fiyat artışına ilişkin beklentiler yüzde 2,6’dan yüzde 2,9’a çıkarak Temmuz 2022’den bu yanan en yüksek seviyeye ulaştı. Fiyat artışlarına ilişkin beklentiler, benzin ve gıda maliyetlerinde azalırken, üniversite eğitimi, sağlık ve kira maliyetlerinde arttı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir