, ,

Türkiye TCMB’ye dikkat kesildi.

20 Temmuz 2023 Perşembe

Yurt içi piyasalarda tüm dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

Türk lirası dolar karşısında tarihi düşük seviyelerini görürken, yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına odaklandı.

Piyasada genel beklenti yeni başkan Hafize Gaye Erkan’ın ikinci toplantısında da faiz artışlarının devam edeceği yönünde.

Bloomberg HT’nin anketinde medyan beklenti, Temmuz ayında faizin 500 baz puan artarak yüzde 20 seviyesine çıkacağı yönünde oldu.

Temmuz ayı faiz anketinde; maksimum beklenti yüzde 21,5, minimum beklenti ise yüzde 17,5 oldu.

Ankette 2023 yıl sonu için medyan beklenti yüzde 25 seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayı anketinde 2023 yıl sonu için medyan beklenti yüzde 30 olmuştu.

Yabancı kurumlar ne bekliyor?

Yabancı kurumların analistleri de TCMB’nin yeni dönemdeki ikinci toplantısında artış serisinin süreceği görüşünde.

BofA ekonomistleri, TCMB’nin bu toplantısında 500 baz puana varan bir faiz artışı olabileceğini belirterek “300 ila 500 baz puan arasında bir artış olabilir. TCMB’nin ekonomiye beklenmeyen bir zarar vermemek için geçişi kademeli olarak yapacağını düşünüyoruz. Faiz artırımlarının ne kadar süreceği belirsiz. Yıl sonunda politika faizinin yüzde 35 seviyesinde olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Son olarak Uluslararası Finans Enstitüsü de TCMB ile ilgili değerlendirmesini paylaştı.

Enstitünün CEEMEA Araştırma Birimi Müdürü Uğraş Ülkü, Twitter hesabından yaptığı açıklamada TCMB’nin Perşembe günü faizi 250 baz puan artışla yüzde 17,50 seviyesine çıkararak 24 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 19’un altında bırakacağını öngörmüştü.

Ülkü paylaşımında 500 baz puanlık bir artışın ve beklenen enflasyona göre pozitif reel faizin enflasyonda öngörülen yükselişi sınırlamaya yardımcı olabileceğini ifade etti.

İlk toplantıdan bu yana kur yükseldi, vergi artışları geldi

Yeni TCMB yönetiminin ilk toplantısından bu yana kurda hızlı yükseliş dikkat çekerken, enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü risk oluşturan vergi artışları gerçekleşmişti.

Son 1 ayda Dolar/TL kurunda yüzde 8’e varan yükseliş kaydedildi.

Toplantıdan önce birçok ürün grubunda KDV artışı yaşanırken, akaryakıtta yapılan ÖTV artışı da enflasyon açısından öne çıkan sıcak gelişmelerin başında geldi.

TCMB’nin yaptığı piyasa katılımcıları anketinde 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi yüzde 33,21 ile bu yılın en yüksek beklentisi oldu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir