, ,

Pimco: Tahvil yatırımcıları ‘fazla heyecanlı’

16 Kasım 2023 Perşembe

Pacific Investment Management CIO’su Daniel Ivascyn, tahvil piyasasının gelecek yıl faiz indirimleri olabileceği konusunda “fazla heyecanlı” davrandığı değerlendirmesinde bulundu.

Pacific Investment Management Co. (Pimco) CIO’su Daniel Ivascyn, ABD’de enflasyon sorununun çözülmekten uzak olduğunu belirterek, tahvil piyasasının gelecek yıl faiz indirimleri olabileceği konusunda “fazla heyecanlı” davrandığı değerlendirmesinde bulundu.

Aktif olarak yönetilen en büyük tahvil fonu olan yaklaşık 126 milyar dolarlık Pimco Income Fund’un yönetilmesine yardımcı olan Ivascyn, dün açıklanan ekim ayı ABD üretici enflasyonu verisinin ardından yaptığı değerlendirmede, enflasyonun yüzde 2 seviyesindeki Fed hedefine ulaşmasının “tümsekli bir yol” olacağını öngördü.

Ivascyn, “Doğru yönde ilerlemek ile yüzde 2 hedefine ulaşmak aynı şey değil” diye konuştu ve Fed’in kayda değer bir ekonomik zayıflama görmediği sürece faiz oranlarını düşürürken çok dikkatli olacağını belirtti.

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon da bu hafta yaptığı değerlendirmede yatırımcıların kısa vadeli rakamlara aşırı iyimser tepkiler verdiği konusunda uyarmıştı. Citadel’in kurucusu Ken Griffin enflasyonun piyasaların fiyatladığından daha kalıcı olabileceğini belirtmişti.

1,74 trilyon dolarlık varlığı yöneten Pimco’nun 2-3 yıllık bir zaman dilimine baktığını belirten Ivascyn de “Kısa vade gürültüdür” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir