, ,

Morgan ve Goldman Fed tahminlerinde ayrıştı

13 Kasım 2023 Pazartesi

Morgan Stanley ve Goldman Sachs, Fed’in faiz indirimi tahminlerinde farklı senaryolar ortaya çıkardı.

ABD’li baş ekonomist Ellen Zentner liderliğindeki Morgan Stanley araştırmacıları Pazar günkü 2024 görünümlerinde, merkez bankasının Haziran 2024’te, ardından Eylül ayında ve dördüncü çeyrekten itibaren her toplantıda 25 baz puanlık artışlarla faiz indirimlerine başlayacağını söyledi. Bunun politika faizini 2025 yılı sonuna kadar yüzde 2,375’e düşüreceğini söylediler.

Bu arada Goldman Sachs, ilk 25 baz puanlık indirimi 2024’ün dördüncü çeyreğinde bekliyor, ardından 2026 ortasına kadar her çeyrekte bir indirim öngörüyor. Goldman Sachs analistleri, toplam 175 baz puanlık bir indirim ile faiz oranının yüzde 3,5-yüzde 3,75 hedefine yerleşeceğini düşünüyor.

Goldman Sachs’ın tahminleri merkez bankasının tahminlerine daha yakın. Politika yapıcıların medyan tahminlerine göre, Eylül ayına ilişkin Fed tahminleri, gelecek yıl için iki çeyrek puanlık faiz indiriminin planlandığını ve 2025’te sona eren politika faizinin yüzde 3,9 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Fed guvernörleri ve bölgesel banka başkanları gelecek ayki toplantıda tahminlerini güncelleyecek.

Morgan Stanley, resesyon olmasa da daha büyük bir genişlemeyi garanti eden daha zayıf bir ekonomi öngörüyor. Fed’in yüzde 4,1’lik tahminiyle karşılaştırıldığında işsizliğin 2025’te yüzde 4,3 ile zirveye çıkmasını bekliyorlar. Morgan Stanley’e göre, büyüme ve enflasyon da yetkililerin öngördüğünden daha yavaş olacak.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir