, ,

Gram altında rekor serisi sürüyor

05 Temmuz 2023 Çarşamba

Altın, yatırımcıların Fed’in faiz patikasına ışık tutabilecek ABD tarım dışı istihdam raporunu beklemesiyle yatay seyrederken gram altın tarafında ise sabah saatlerinde yeni rekor geldi.

Altın, yatırımcıların Cuma günü yayımlanacak ve Fed’in faiz patikası hakkında yeni ipuçları sunabilecek ABD tarım dışı istihdam raporunu beklemesiyle yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.922 dolardan işlem görüyor. Gram altın tarafında ise 1.621 TL ile yeni tarihi zirve görüldü. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın rekor sonrası gerileyerek 1.612 TL seviyesine çekildi.

Değerli metal Fed politika yapıcılarının artan şahin söylemlerinin baskısı ile Mayıs ayında gördüğü 2023 zirvesinden yüzde 6 gerileme yaşadı.

ABD’de Pazartesi günü gelen veriler fabrika faaliyetinin üç yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi ve bu da Merkez Bankası’nın faiz getirmeyen değerli metal için genellikle olumsuz olan faiz artışlarını duraklatabileceğine dair iyimserliği artırdı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir