, ,

Fed üyesi Kashkari’den şahin faiz mesajı

07 Kasım 2023 Salı

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari “Faiz konusunda iyi bir yerde olduğumuzu söylemeye hazır değilim” dedi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari fiyat baskılarının azaldığına dair pozitif sinyaller gelmesine rağmen enflasyona karşı zafer ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi.

Fox News televizyonuna konuşan Kashkari “‘Bu işi bitirdik, çözdük’ diyebilmemiz için daha fazla veriye ve ekonominin nasıl evrildiğini görmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

Son üç ayın enflasyon verisinin iyi geldiğini belirten Kashkari “Ancak bu yeterli değil. Enflasyon cinini tekrar şişeye döndürmek için daha fazla veriye ihtiyacımız var” dedi.

Kashkari bu röportajı öncesi yaptığı konuşmada da aşırı sıkılaşma riskinin gereğinden az sıkılaşmaya göre daha az risk taşıdığını belirtmişti.

Öte yandan Fed’in bankaların kredilerden sorumlu yöneticileri arasında yaptığı ankete göre üçüncü çeyrekte sıkı kredi koşulları ve zayıf talep trendi devam etti.

Ankete katılan bankaların yüzde 33,9’u orta ve büyük ölçekli firmalara verilen ticari kredilerde standartların sıkılaştığını bildirdi. Bu oran ikinci çeyrekteki yüzde 50,8’den düşüş ifade etse de geçtiğimiz yıllara göre oldukça yüksek seviyede bulunuyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir