, ,

Dolar/TL’de rekor denemesi, risk priminde düşüş

07 Kasım 2023 Salı

Dolar/TL kurunda yükseliş ivmesi devam ederken, Türkiye’nin risk primindeki düşüş de dikkat çekiyor.

Dolar/TL ‘de yükseliş ivmesi haftanın ikinci işlem gününde de devam etti.

Asya seansında sığ piyasada kur 28,63 ile yeni rekorunu gördü. Kur daha sonra 28,47 seviyesinde dengelendi. Yıl başından bu yana dolar/TL kurunda yüzde 52’yi aşan artış görüldü.

Dolar/TL’de yükseliş devam ederken risk primi de geriliyor. Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS) 370 baz puana geldi.

Türkiye’nin gösterge tahvil faizi yüzde 39,65 seviyesinde.

Dolar/TL tarihi zirvelerinde günlük sınırlı yükseliş eğilimine devam ederken piyasalarda bugün 2 ve 10 yıl vadeli gösterge tahvil ihaleleri ile veri gündemi takip ediliyor.

Hazine Pazartesi günü başladığı başladığı Kasım ayı iç borçlanma programında iki ihale ile yaklaşık 19 milyar TL borçlandı. 11 aylık bono ihalesinde bileşik getiri %39,6’ya yükseldi. Hazine’nin borçlanma programı 2 ve 10 yıllık gösterge tahvillerin yeniden ihracı ile iç borçlanma programı devam edecek.

Hazine Kasım ayında toplam 78,4 milyar TL iç borç servisine karşılık toplam 78 milyar TL iç borçlanma programlıyor. Son aylarda Hazine programladığının üzerinde borçlanma gerçekleştiriyor.

Ayrıca Hazine Ocak 2029 vadeli dolar cinsi beş yıl vadeli sukuk ihracı için bankalara yetki verdi.

Uluslararası piyasalarda bundan önceki son ihraç Nisan ayında gerçekleşmişti. Hazine Nisan’da ilk yeşil tahvil ihracı ile 2,5 milyar dolar borçlanmıştı. Hazine bu yıl uluslararası piyasalardan 7,5 milyar dolar borçlanma gerçekleştirdi. Geçen yıl uluslararası piyasalardan 11 milyar dolar borçlanan Hazine bu yıl ve gelecek yıl 10 milyar dolar borçlanma öngörüyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir