, ,

Dolar/TL tarihi zirvesini yeniledi

15 Kasım 2023 Çarşamba

Dolar/TL’de bir süredir görülen ılımlı yükseliş ivmesi Asya piyasalarında kurun 28,70 ile yeni rekor seviyesini görmesiyle devam etti.

Dolar/TL kuru Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde tarihi zirvesini yeniledi.

Kur 28,70 seviyesinin üzerini test etti. Bu seviyenin görülmesinin ardından bankalararası piyasanın açılmasını takiben 28,66 seviyesinde dengelenme sağlandı. Kurda son dönemde ılımlı bir yükseliş ivmesi dikkat çekiyordu. Son bir ayda dolar/TL kurunda yüzde 2’yi aşan yükseliş izlendi. Yılbaşından bu yana bakıldığında ise kurda yüzde 53’ü aşan prim görüldü.

Türkiye’nin gösterge tahvil faizi yüzde 41,68 seviyesindeyken, risk primi ise 370 baz puan civarında.

Son dönemde yurt içi piyasalarda tahvil tarafı önemli bir başlık olarak öne çıkmıştı.

Hazine Salı günü gerçekleştirdiği iki borçlanma ile Kasım ayı programını tamamladı. Kasım’da 78 milyar TL borçlanma öngören Hazine aylık programını öngörülerine yakın borçlanma ile tamamladı.

Hazine’nin son dönemde gerçekleştirdiği ihaleler tahvil bono piyasasının kamu kontrolünden yeniden serbest piyasaya doğru ilerlediğini gösterdi.

TCMB’nin geçen ay bankalara tahvil yükümlülüğü getiren regülasyonların önemli bölümünü kaldırması ve faiz artışları TL cinsi bono piyasasını yeniden serbestleşmeye doğru götürdü.

Son dönemde yabancı yatırımcılar TL tahvil piyasasının gelecek sene yeniden büyük bir yabancı ilgisi göreceğine dair görüş açıklamaya devam ediyor. Deutsche Bank, Türkiye’nin TL cinsi tahvillerinin gelecek yıl gelişmekte olan ülkelerdeki lokal para birimi tahvilleri arasında en iyi performansı gösterenlerden olmasını bekliyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir