, ,

Dış ticaret haddinde gerileme sürdü

09 Kasım 2023 Perşembe

Türkiye’nin dış ticareti açısından kritik verilerden biri olan dış ticaret haddi Temmuz’da gördüğü iki yıllık zirvenin ardından Eylül’de de gerilemesine devam etti.

Eylül ayına ilişkin dış ticaret endeksleri, Türkiye’nin dış ticaret haddinde gerilemenin devam ettiğine işaret etti.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi Eylül ayında 86,3 oldu. Böylelikle Temmuz’da görülen zirvenin ardından Ağustos’ta görülen gerileme Eylül ayında da devam etmiş oldu. Ağustos’ta dış ticaret haddi 86,8 olarak kaydedilmişti.

Dış ticaret haddinin 100’ün üzerinde bulunması; dış ticarete konu malların baz yılına göre pahalıya satılıp, ucuza satın alındığı için ihraç eden ülke lehine bir duruma işaret ederken tersi durum ülke aleyhinde bir tabloya işaret ediyor.

İhracat birim değer endeksi yüzde 1,2 azaldı

İhracat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,7 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12,4 azaldı, yakıtlarda yüzde 11,2 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,3 arttı.

İthalat birim değer endeksi yüzde 17,1 azaldı

İthalat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,1 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 8,4 azaldı, yakıtlarda yüzde 43,4 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,0 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,6 azaldı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir