,

Çin’de borsa için yeni önlemler

28 Ağustos 2023 Pazartesi

Çin’de yetkili otoriteler kötü performans sergileyen borsayı canlandırmak için kaldıraçlı işlemlerdeki teminat oranları ile damga vergisindeki kesintiler dahil olmak üzere yeni önlemler uygulanması kararı aldı.

Çin’de Borsa için yeni önlemler Asya piyasalarında fiyatlamalara yön veren temel unsur oldu.

Ülkede yetkililer yatırımcıları dünyanın en kötü performans gösteren hisse senedi piyasalarından birine geri çekme çabaları kapsamında hisse senedi alım satımlarında damga vergisinde indirim ve büyük hissedarların hisse satışlarının sınırlandırılması gibi önlemleri uygulama kararı aldı.

Haberin ardından CSI 300 endeksi ilk işlemlerde yüzde 5,5’e kadar yükseldikten sonra gün ortasında kazançlarının yarısından fazlasını geri verdi. Bazı aracı kurum hisseleri, artan ticari faaliyetlere ilişkin iyimserlikle yüzde 10 sınırını aştı. Yuan yükselirken devlet tahvilleri düştü.

Yatırımcılar, yetkililerin son çabalarının piyasadaki düşüşü durdurmakta başarısız olmasının ardından daha güçlü adımlar atılmasını bekliyordu.

Pazar günü açıklanan önlemler arasında hisse senedi işlemlerinden alınan verginin 28 Ağustos itibariyle yüzde 0,1’den yüzde 0,05’e düşürülmesi yer alıyor.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ayrıca hisse senedi fiyatları belirli seviyelerin altına düşen firmaların üst düzey hissedarlarının hisse satışlarını kısıtladı. Regülatör kuruluş kaldıraçlı işlemler için teminat oranlarını düşürdü ve “son piyasa koşullarını” gerekçe göstererek halka arzların hızını yavaşlatacağını söyledi.

Huatai Securities’in tahminlerine göre, bu değişikliklerin piyasaya yılda 750 milyar yuan (103 milyar dolar) yeni fon getirmesi bekleniyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir