,

AMB yetkilisinden en az 50 baz puanlık artış mesajı

22 Kasım 2022 Salı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Gediminas Simkus enflasyonla mücadele için Aralık’ta da 50 veya 75 baz puan artırmak gerektiğini söyledi.

Litvanya Merkez Bankası Başkanı Simkus, rekor enflasyonla mücadele için Aralık’ta da en az 50 baz puan faiz artırılması gerektiğini savundu.

Viyana’da konuşan Simkus “en az 50 baz puanlık artış zorunlu görünüyor, çünkü enflasyonist baskılar hala çok güçlü ve bunu hızlı biçimde düşürmemiz gerekiyor. Bu nedenle 75 baz puanlık artış da mümkün” değerlendirmesini yaptı.

Simkus faiz artışının gerekirse Mart sonrası da devam edebileceği görüşünü dile getirdi.

AMB’nin parasal sıkılaşmasına rağmen Euro Bölgesi’nde enflasyon Ekim’de yüzde 10,6 ile rekor tazelemişti. AMB Temmuz’dan bu yana 200 baz puan faiz artırarak tarihindeki en agresif parasal sıkılaşma politikasını gerçekleştirdi.

Yönetim Konseyinde faiz artış hızına dair farklı görüşler mevcut. Bundesbank Başkanı Joachim Nagel sonraki adımı belirlemek için erken olduğunu söylerken Portekiz Merkez Bankası Başkanı Mario Centeno dün yaptığı açıklamada faiz artış hızını yavaşlatmak için gerekli koşulların oluştuğunu belirtmişti.

Simkus ekonomik daralma beklentisine dair ise “derin bir resesyon beklemiyorum, resesyon kendi başına enflasyon sorununu çözmeyecek” ifadesini kullandı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir