,

Altında Wagner krizine sınırlı tepki

26 Haziran 2023 Pazartesi

Altın, jeopolitik gerilimlerin etkisinde yeni haftaya sınırlı bir yükselişle başladı.

Altın, Rus paralı asker grubu Wagner’in isyan girişiminin ardından jeopolitik belirsizliğin artmasıyla yükselirken, yatırımcılar resesyon sinyallerini değerlendirdi.

Spot piyasada altının onsu 1.928 doları test etti.

Rusya’daki krize rağmen, Wagner lideri Yevgeny Prigozhin’in hafta sonu Moskova’ya doğru ilerleyişini aniden durdurmasının ardından altın için yukarı yönlü güvenli liman alımları sınırlı kaldı.

altında reel faizler ve dolardan etkilenme olasılığı daha yüksek olduğu görülürken ve daha önceki örnekler, jeopolitik risklerin tetiklediği rallilerin kısa ömürlü olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Fiyatlar, ABD ve Avrupa merkez bankalarının daha fazla parasal sıkılaştırma beklentilerinin ön planda kalmasıyla bu ayın başlarında aşılan önemli bir destek seviyesi olan 100 günlük hareketli ortalamanın altında işlem görmeye devam ediyor.

Aakash Doshi liderliğindeki Citigroup Inc. stratejistleri “durgun tekniklerin” altında 1.875 ila 1.880 dolar arasına işaret ettiğini ve 1.800 doların altının olası olmadığını ekledi.

Raporda “Bize göre fiyatlar 2023’ü ons başına 2.000 doların üzerinde kapatmalı, ancak düşüşü satın almak için erken olabilir” ifadeleri yer aldı.

Rusya’daki durum, özellikle Avrupa’da resesyon endişelerinin artmasıyla yatırımcılar için zor geçen bir haftanın ardından geldi. ANZ Banking Group Ltd. analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes bir notta, zayıf ekonomik zeminin güvenli liman talebini artırdığını yazdı.

Portföy yöneticileri, bir önceki seansta yükseliş beklentilerinin yaklaşık yüzde 20 düşmesinin ardından 20 Haziran’da sona eren haftada net-uzun pozisyonlarını yaklaşık yüzde 2 artırarak altın konusunda tekrar pozitife dönüyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir