Altında ikinci haftalık gerileme

10 Kasım 2023 Cuma

Altın, savaş riskinin getirdiği primin azalmasıyla ikinci haftada da negatif seyretti.

Altın, Orta Doğu’daki çatışmanın bölge çapında bir savaşa dönüşebileceği korkularının azalması ve güvenli liman talebinin düşmesiyle birlikte ikinci haftalık düşüşünü yaşıyor.

Spot altın, Perşembe gününü yüzde 0,4’lük yükselişle kapatmasının ardından, haftanın son işlem gününde 1.955 dolar seviyelerinde yatay seyrediyor.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e gerçekleştirdiği saldırıdan bu yana altın fiyatları, Mayıs ayından bu yana ilk kez ons başına 2 bin doların üzerine çıkmıştı. Ancak, savaş riskinin getirdiği primin azalmasıyla son iki haftada yüzde 2’den fazla değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell Perşembe günü Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) konferansında Fed’in dikkatli hareket etmeye devam edeceğini ancak gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyeceğini söyledi. Öte yandan Powell, Fed üyelerinin enflasyonu yüzde 2 hedefine dönmesini sağlamaya kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti. Gümüş ve platin sabit kalırken, paladyum Perşembe günü 5 yıl aradan sonra ilk kez 1.000 doların altına düştükten sonra Cuma günü 977 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir