,

Altında gözler Powell’ın konuşmasında

22 Ağustos 2023 Salı

Altın, son Fed toplantısı tutanaklarının ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalması gerektiğine dair işaretlerin artması üzerine beş ayın en düşük seviyesinde yakın seyrediyor. Öte yandan piyasanın gözü Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da yapacağı ve şahin bir tonda geçmesi beklenen konuşmada olacak.

Altın, ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalması gerekeceğine dair işaretlerin artması üzerinde beş ayın en düşük seviyesinde yakın yatay seyrediyor.

Spot altın ons başına 1.900 seviyelerinin hemen altına seyrediyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.660 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

10 yıllık tahvil getirisi önceki seansta 16 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrası Salı günü yükselmeye tahvil etti. Bu yükseliş tahvil sahiplerinin para politikasının sıkı kalacağı riskine hazırlandığının sinyalini verdi.

Yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’da yapacağı konuşmayı bekliyor. Bloomberg Markets Live Pulse anketine katılan 602 kişinin yüzde 80’inden fazlası Powell’ın konuşmasının şahin bir tonda geçmesini bekliyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir