,

Altında denge arayışı

13 Kasım 2023 Pazartesi

Altın fiyatları, geçen hafta yüzde 2,6 gerilemesinin ardından haftanın ilk işlem gününde yatay görünüm sergiledi.

Altın, yatırımcıların Salı günü açıklanacak olan ve faiz oranlarının geleceğine ilişkin ipuçları sunacak ABD enflasyon rakamlarını beklerken, yeni haftaya denge arayışıyla başladı.

Spot altın, geçen hafta yüzde 2,6 düşüş yaşamasının ardından haftanın ilk işlem gününde 1.940 dolar seviyelerinde yatay görünüm sergiledi.

ABD’de çekirdek enflasyonun üçüncü ayda da yüzde 0,3 artması ve bu verilerin de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin tutumunu desteklemesi bekleniyor.

Piyasalarda hâlâ daha güvercin bir faiz görünümü fiyatlaması kaydedilmesine rağmen, altın son zamanlarda parasal sıkılaştırmanın bitip bitmediğine dair artan şüpheler nedeniyle baskı altına girdi.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta Fed’in gerekirse daha fazla faiz artırımı yapmaktan çekinmeyeceğini söylemişti.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası Başkanı (AMB) Christine Lagarde Cuma günü Financial Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte, mevduat faizini yüzde 4’te tutmanın enflasyonu dizginlemek için yeterli olacağını, ancak yetkililerin ihtiyaç duymaları halinde borçlanma maliyetlerini yeniden yükseltmeyi düşüneceklerini söyledi.

Analistler, bu hafta açıklanacak verilerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini kaydederek, şimdilik para piyasalarındaki fiyatlamalarda AMB’nin gelecek toplantılarda politika faizini sabit tutacağının öngörüldüğünü aktardı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir