,

Altın 2,5 ayın en düşüğüne yakın

29 Mayıs 2023 Pazartesi

Altın, ABD borç tavanı anlaşmasında iki tarafın şartlar üzerinde anlaşmaya varması sonrası Mart ortasında beri en düşük seviyesine yakın seyretti.

Altın, yatırımcıların ABD borç tavanı anlaşmasının kabul edilme şansını ve anlaşmanın hükümet harcamaları üzerindeki etksini değerlendirmesiyle Mart ortasından bu yana en düşük seviyesine yakın bölgede yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1945 dolar civarında. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1257 TL seviyesinde.

Çeyrek altın 2.060 lira, Cumhuriyet altını 8.330 liradan satılıyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Çarşamba günü erken bir tarihte oylanabilecek anlaşmanın Kongre’den geçeceğine güvendiklerini belirttiler.

Yine de şartlar her iki tarafında hoşuna gitmeyecek pek çok madde içeriyor ve anlaşmanın ABD’nin büyümesini desteklemek için kullanılan federal harcamaları sınırlandıracağı için resesyon riskini artırabileceği değerlendiriliyor.

Beklentilerin üstünde gerçekleşecek bir gerilemenin spot altının güvenli varlık cazibesini artırabileceği değerlendirilirken daha fazla faiz artışı gerçekleşmesinin buna ağır basacağı belirtiliyor.

Faizlere duyarlı iki yıllık tahvil getirisi son birkaç haftada keskin şekilde yükselirken bu durum kalıcı enflasyon nedeniyle Fed’in faiz artışlarına son vermesine engel işaret ediyor.

Öte yandan altı haftanın zirvesinde seyreden dolar da değerli metali alıcılar için daha pahalı getirerek altın için olumsuz başka bir faktör oldu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir