,

Yellen’dan enflasyon ve kripto para değerlendirmesi

15 Kasım 2022 Salı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen CBS’e verdiği mülakatta ABD ekonomisinin güçlü ve dirençli olduğunu belirterek enflasyonun da gelecek yıl düşüşe geçeceği tahminini paylaştı. Yellen kripto paralara yatırıma ilişkin ise “riskli hatta tehlikeli” değerlendirmesini yaptı.

G20 zirvesi için Bali’de bulunan Yellen enflasyonun gelecek sene düşeceğini ancak küresel çapta resmin belirsiz olduğunu söyledi.

Birçok ülkenin yüksek enerji ve yüksek gıda fiyatlarıyla karşı karşıya olduğunu belirten Yellen “Bizim de bu konularda sıkıntılarımız var ancak ekonomimiz güçlü ve dirençli. Güçlü şekilde istihdam yaratmaya devam ediyoruz. İşsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyelerinde” şeklinde konuştu.

Yellen enflasyonun zamanla gerilemeye başlamasını beklediğini belirtti.

KRİPTO PİYASALARINDA ÇÖZÜM VE REGÜLASYON BEKLENİYOR

“Kripto paralar riskli hatta tehlikeli”

Dünyanın en büyük kripto para platformlarından biri olan FTX’in iflasını ve ardından kripto para piyasalarında yaşanan şok dalgalarını değerlendiren Yellen ‘yeterli denetim’ olmayan finansal ürünlere yatırım yapmanın ‘oldukça riskli’ olduğunu belirtti.

Yellen FTX’in iflasını istemesinin ardından kripto para piyasasının daha fazla regülasyona tabi olması gerektiği çağrılarına katılarak “Bu, yatırımcıların ve tüketicilerin çok dikkatli olması gereken bir alan. Yatırımcı ve tüketicileri korumak için finans piyasalarımızın çoğunda güçlü koruyucu yasalar mevcut. Ancak kripto alanında regülasyonlar yetersiz.” diye konuştu.

FXT’in iflasında da denetim ve regülasyon eksikliğinin rol oynadığını kaydeden Yellen kripto paraların “aşırı riskli, hatta bazı yönlerden de tehlikeli varlıklar” olduğunu belirtti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir