TD Securities: Dolarda faiz artışı değil, faiz indirimleri etkili olacak

TD Securities Kıdemli Stratejisti Issa, doların faiz artışlarına duyarlılığının azaldığını, faiz indirimlerine hassasiyetinin arttığını belirterek “Bu da dolarda yukarı yönlü baskının azalmaya başlayabileceğini gösteriyor” dedi.

TD Securities Kıdemli Stratejisti Mazen Issa piyasaların Fed’in Ekim ayındaki güvercin söylemini fiyatlamaya başladığından beri doların korelasyon profilinin değiştiğini, artık Fed’in gevşeme döngüsünü takip etmenin daha önemli hale geldiğini söyledi.

Stratejist paylaştığı notta “Doların dinamikliklerinde değişim olduğunu belirledik. Artık varılacak noktadan ziyade yolculuğun nasıl olacağına odaklanıldı. Bu da dolardaki rallinin geride kalmış olabileceğini gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

Fed swapları politika faizinin Kasım toplantısında 75 baz puan artacağını fiyatlarken piyasalar Aralık ayında 50 ve 75 baz puanlık faiz artışı konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Piyasalarda terminal faizin 2023’ün ortasında yaklaşık yüzde 5 olması öngörülüyor. Faiz indirimlerinin ise gelecek yıl sonunda başlaması bekleniyor.

Dolarda düşüş beklentileri

RBC Capital Markets Stratejisti Daria Parkhomenko Powell’ın bu akşam güvercin tonda açıklama yapmasının dolarda aşağı yönlü harekete neden olabileceğini belirtti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin ‘politika yapıcıların faiz artış hızını azaltma planına başlaması gerektiğini’ belirtmesinin ardından Bloomberg Dolar Spot Endeksi 21 Ekim’de yüzde 0,9 düşmüştü. Wall Street Journal’ın Kasım’dan sonra sıkılaşmanın hızının azalacağına dair bir haberi sonrasında da dolarda aşağı yönlü baskı artmıştı.

National Australia Bank yetkililerin sıkılaşma döngüsünün sonuna yaklaştığı spekülasyonuyla doların irtifa kaybettiğini belirtti.

TD Securities Stratejisti Issa, Fed faizlerinin bir süre daha yüksek kalma ihtimali olduğunu ve ABD faiz farkının dolar için destekleyici olmaya devam edeceğini belirtti. Diğer para birimlerinin kendi iç dinamikleriyle güçlenmeye başladığı zaman doların güç kaybedeceğini ifade etti. Uzman, “dolarda dönüş için biraz daha sabır gerekiyor” yorumunu yaptı.

(Kaynak: BloombergHT.com)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir