, ,

Şimşek’ten istişare ve piyasa dostu yaklaşım mesajı

17 Haziran 2023 Cumartesi

Banka genel müdürleri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, banka yöneticilerini umutlandırdı. Bloomberg HT’nin edindiği bilgilere göre Şimşek’in, sorunların çözümü için regülasyonlar ile piyasaya karşı karşıya gelen değil, istişare ile çözüm üretecek bir yaklaşım sergileneceği mesajını verdiği belirtiliyor. Bankacıların, Şimşek’e siyasi desteğinin tam olduğu konusunda ikna oldukları vurgulanırken, Şimşek’in hiçbir teknik detay konuşmadığı ifade edildi. Banka yöneticileri, Pazartesi günü saat 14.00’te teknik detayları görüşmek üzere Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile bir araya gelecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Bankalar Birliği arasında gerçekleştirilen toplantıda, Şimşek’in banka genel müdürlerine piyasa dostu mesajlar verdiği öğrenildi.

Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, banka yöneticileri Şimşek’e gerek regülasyonlar gerekse para politikasının son dönemde tıkandığı alanlarla ilgili kendi görüşlerini aktardı. Şimşek’in ise, görüşleri dinledikten sonra sorunların çözümü konusunda bundan sonraki politikaların piyasa kuralları çerçevesinde oluşması için hazırlık yaptıklarını söylediği belirtildi.


Bankalar aktif pasif uyumsuzluğuna işaret etti

Bankaların aktif ve pasif yapısındaki uyumsuzluk nedeniyle piyasadaki akışın durmasına işaret ettikleri, yüzde 40 ile mevduat toplarken yüzde 15 ile verilen kredinin sürdürülebilir olmadığını vurguladıkları öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in ise teknik hiçbir detaya girmediği, kurulacak olan ekip ve oluşturulacak programla ihtiyaç duyulan likiditeyi sağlayacaklarını söylediği vurgulandı.

Büyümeyi öldürmeyecek şekilde çözüm üretilecek


Atılacak olan adımların mantık çerçevesinde ve uygun şekilde olacağını belirten Mehmet Şimşek’in, büyümeyi öldürmeden, piyasa oyuncuları ile karşı karşıya değil, birlikte hareket ederek çözüm üreteceklerini söylediği ifade edildi.

Şimşek’in ayrıca, ekonomi yönetiminin eşgüdüm içinde çalışacağını, siyasi iradenin uygulanacak politika konusunda tam desteği olduğunu da aktardığı vurgulandı.

Bankacıların Şimşek’in yaklaşımını çok olumlu buldukları, sistemde tıkanıklığa neden olan uygulamalardan geri dönüş için takvim konusunda kendisine destek olacaklarını ifade ettikleri öğrenildi.

Banka yöneticilerinin masadan, sorunların çözüleceği konusunda iyimser kalktıkları, bazı alanların düzeltilmesi zaman alacak olsa da “piyasa dostu uygulama” ve “regülasyonlar konusunda uzlaşıyla hareket etme” esasları konusundaki mesajları çok önemsedikleri belirtildi.


Pazartesi Erkan ile görüşülecek

Türkiye Bankalar Birliği, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı görüşmenin ardından, Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na yeni atanan Hafize Gaye Erkan ile bir araya gelecek.

Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, görüşme saat 14.00’te gerçekleşecek.

Banka yöneticilerinin toplantıda Şimşek’e ilettikleri talepleri tekrarlayacakları, başta dönüşüm hedefleri, faiz sınırlamaları ve kredi piyasasına dönük makro ihtiyati önlemler olmak üzere atılacak adımlar için görüşecekleri belirtiliyor.

Böylelikle Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Başkanı olarak atandıktan sonra banka yöneticileri ile ilk kez bir araya gelmiş olacak.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir