,

Şahin Fed yetkilisinden güvercin sinyal

17 Kasım 2022 Perşembe

Para politikasına şahin yaklaşımı ile bilinen Fed Üyesi Christopher Waller, faiz artış temposunun 50 baz puana düşürmeye yakın olduğuna işaret etti.

Amerikan Merkez Bankası Fed’in ılımlı enflasyon verisi ardından Aralık ayında faiz artış temposunu düşürmesi ihtimali giderek kuvvetleniyor.

Fed’in şahin üyeleri arasında gösterilen Christopher Waller son haftalarda gelen verilerle birlikte faiz artış temposunu 50 baz puana düşürmeyi artık daha rahat değerlendirebildiğini söyledi.

Waller buna karşın son kararını vermeden önce birkaç veriyi daha görmek istediğini sözlerine ekledi. Waller “hâlâ katedilecek uzun bir yolumuz var” diyerek faiz artışlarına son vermenin ufukta gözükmediğine işaret etti.

Bu hafta Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, bankanın yakın zamanda faiz artırım büyüklüklerini azaltması gerektiğini söyleyerek önümüzdeki ayki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 75 yerine 50 baz puan faiz artırılmasından yana olduğunun sinyalini vermişti.

Brainard, “Yakında daha yavaş bir artış hızına geçmek muhtemelen uygun olacaktır. Ama asıl vurgulanması gereken şeyin şu olduğunu düşünüyorum: Çok şey yaptık ama yapacak daha çok işimiz var” ifadelerini kullanmıştı.

Yatırımcılar Fed’in 13-14 Aralık tarihli yılın son FOMC toplantısında 50 baz puan faiz artıracağını fiyatlıyor.

75 baz puanın altında bir adım beklentisi Fed Başkanı Jerome Powell’ın ay başında daha yüksek bir nihai faize, daha küçük artışlarla ulaşılacağını duyurmasının ardından ortaya çıkmış; geçen hafta açıklanan ekim ayı tüketici enflasyon verisinin tahminlerin altında kalmasıyla daha da güç kazanmıştı.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise %4,75-%5,25 zirvesine ulaşmanın faizde duruştan önce makul olduğunu belirterek “Faiz artışlarına son verme şu an masada değil” yorumunu yaptı.

Son ılımlı enflasyon verisi Wall Street’teki kötümser havayı da kısmen dağıtıyor. JPMorgan ekonomistleri ABD ekonomisinin önümüzdeki yıl “ılımlı bir resesyona” gireceğini öngördü. Banka bu senaryoda 1 milyon kişilik istihdam kaybı tahmin etti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir