, ,

Piyasa AMB beklentilerinde ikiye ayrıldı

14 Eylül 2023 Perşembe

Küresel piyasalarda dikkatler Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrilirken, piyasa aktörleri tahminler konusunda ikiye bölündü.

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz kararına odaklandı.

Bankanın 2024 için TÜFE’yi yüzde 3’ün üzerinde öngördüğü haberi üzerine faiz kararı bıçak sırtı bir hale geldi.

Bloomberg anketine katılan 34 ekonomist AMB’nin pas geçmesini beklerken 32’si faiz artışı öngörüyor. AMB’nin faiz kararı veren Yönetim Konseyi’nin üyelerinden gelen son açıklamalar da konseyin çok net bir şekilde ikiye bölündüğünü ortaya koyuyor.

Portekizli üye Mario Centeno faiz artışlarının ekonomiye zarar vereceği açıklamasına karşı Slovakyalı üye Peter Kazimir yüzde 2 hedefine bir başka faiz artışı olmadan ulaşamayacaklarını belirtmişti. Başkan Christine Lagarde ise karar hakkında herhangi bir ipucu vermedi.

Bloomberg Economics Ekonomistleri David Powell ve Maeva Cousin baz senaryolarının faiz artışı olduğunu belirtse de bunun güçlü bir ihtimal olmadığını kabul ediyor.

Ekonomistler “Ekonomik yavaşlama, çekirdek enflasyon patikasında aşağı yönlü dönüş, ABD’de faiz artış döngüsünün sona erme ihtimali ve Çin dayanıklılığı üzerindeki endişeler Yönetim Konseyi’ni faizleri sabit tutmaya ikna edebilir” yorumunu yapıyor.

Bankanın faiz kararına ek olarak açıklayacağı ve 2025’i de kapsayacak projeksiyonlar gelecek faiz patikası hakkında yatırımcılara ipuçları verecek. Bloomberg’in 1-6 Eylül arasında düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 84’ü daha önce yüzde 1,5 olarak açıklanan AMB 2024 Euro Bölgesi büyüme tahmininin aşağı yönlü revize edileceğini düşünüyor.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir