,

Petrolde haftalık yükseliş serisi sürüyor

31 Temmuz 2023 Pazartesi

Petrol, OPEC+’ın üretimi kısmasıyla birlikte ham petrol talebinin rekor kırdığı tahminleri ve piyasanın sıkılaştığına dair işaretlerle bir yılı aşkın süredir en büyük aylık kazancına yöneldi.

ABD ham petrol, fiyatları Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkaran beş haftalık yükseliş serisinin ardından varil başına 80 doların üzerinde tutundu. ABD ham petrol göstergesi bu ay neredeyse yüzde 14 yükseldi ve Ocak 2022’den bu yana en büyük ilerleme rotasına soktu. Bu, neredeyse yirmi yılın Temmuz ayının en iyi performansı.

Daan Struyven ve Yulia Zhestkova Grigsby’nin de aralarında bulunduğu Goldman Sachs analistleri, Aralık ayına kadar Brent petrolünün varil başına 86 dolar olacağı tahminini yeniden teyit eden bir notta, “Rekor düzeydeki talep ve Suudi arz kesintileri açıkları geri getirdi. Piyasa büyüme karamsarlığını bıraktı” dedi.

Petroldeki bir dizi ilerleme, New York’taki vadeli işlemlerin yılbaşından bu yana kayıplarını sildiği anlamına geliyor ve Fed’in parasal sıkılaştırma döngüsünü sona erdirmeye yakın olduğu beklentileri de doların zayıflamasıyla birlikte yükselişe yardımcı oluyor. Bu hafta açıklanacak olan ABD istihdam verileri muhtemelen sağlıklı bir talep görünümüne işaret ederken, en büyük ithalatçı Çin ekonomisini canlandırmak için teşviklere devam ediyor.

OPEC+ temel taşları Suudi Arabistan ve Rusya’dan gelen arzın azalması, ham petrol görünümünü iyileştirdi. Bu ayın başlarında, Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın Ağustos ayında ham petrol ihracatını günde 500 bin varil azaltacağını ve Suudi Arabistan’ın da önümüzdeki ay tedarik kesintilerini uzatacağını söyledi.

Çin’den gelen veriler, imalatın Temmuz’da dördüncü ayda daraldığını, imalat dışının ise beklenenden daha yavaş büyüdüğünü gösterdi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir