,

Petrol Çin’deki teşvik detaylarını beklerken düştü

19 Haziran 2023 Pazartesi

Petrol, yatırımcıların Çin’in yılın ikinci yarısında ekonomisini nasıl desteklemeyi hedeflediğine dair daha fazla ayrıntı beklemesi ve haftanın ticareti başlarken diğer emtiaların düşmesiyle düştü.

ABD ham petrolü, Çin’in faiz oranlarını düşürmesi ve daha fazla desteğin verilebileceğini ima etmesiyle geçen hafta yüzde 2’den fazla yükseldikten sonra varil başına 71 doların altına düştü. Yatırımcıların odak noktası, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in geziye olumlu bir başlangıç yapmasının ardından Pekin’e yaptığı ziyaretin ikinci günü oldu.

Ham ticaret hacimleri, özellikle ABD ham petrolü için, ABD’nin ‘Juneteenth’ tatilini kutlaması nedeniyle Pazartesi günü normalden daha düşük olabilir.

Petrol, Çin’in sıfır kovid toparlanmasının yetersiz kalması ve Rusya da dahil olmak üzere küresel arzın bol kalması nedeniyle yılın ilk yarısında geriledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, düşüşü durdurmak amacıyla, Temmuz ayından itibaren Suudi Arabistan’dan günde 1 milyon varil gönüllü kesinti de dahil olmak üzere arz kesintilerini duyurdular.

IG Asia Pte’nin pazar stratejisti Yeap Jun Rong, “Fiyatlar bir konsolidasyon modeli içinde kilitlenmeye devam ediyor” dedi. Yetkili, fiyatları daha uzun süre düşük tutabilecek en kötü ekonomik koşulların henüz görülmediğini söyledi.

Yerel Çin medyası, daha fazla ekonomik desteğin geleceğine dair haberlerle dolu olsa da, ayrıntılar az. Pazar günkü bir araştırma raporuna göre, Goldman Sachs Group Inc., teşviği artırmak için sınırlı seçenekleri gerekçe göstererek Çin ekonomisine ilişkin tahminlerini düşüren en son banka oldu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir