JPMorgan’ın 1 numarasından Fed planına tepki

03 Ağustos 2023 Perşembe

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’a göre sıkılaşan sermaye kuralları ABD bankalarının konut ve KOBİ kredisi iştahını düşürecek. 

Bankacılık sektöründe sermaye kurallarını sertleştirecek Fed planına Wall Street’ten tepki gecikmedi. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon daha katı sermaye kuralları içeren planın “büyük ölçüde hayal kırıklığı” olduğunu belirtti.

CNBC röportajında konuşan Dimon “Bu kurallara uyum sağlayacağız. Ancak Amerika için doğrusunun bu olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Dimon kuralların konut ve KOBİ kredisi vermeyi zorlaştıracağını savundu. Fed, mevduat sigorta kurumu FDIC ve bankacılık denetleme kurumu OCC tarafından hazırlanan plana göre en büyük Wall Street bankaları sermaye tamponlarını yüzde 19 artırmak durumunda kalacak.

Dimon röportajında Amerikan ekonomisine yönelik ise “Yumuşak veya sert iniş yaşanıp yaşanmayacağını bilmiyorum. Beni jeopolitik gerilimler daha çok endişelendiriyor” diye konuştu.

Dimon’a göre Fed faizlerde bir miktar daha yukarı gidebilir.

Fed’in planı

Amerikan merkez bankası Fed yılın ikinci çeyreğinde bankaların kredilerde daha sıkı koşullar öne sürdüğünü ve krediye olan zayıf talebin devam ettiğini bildirmişti.

Bankalarla gerçekleştirdiği anketi Pazartesi günü yayımlayan Fed, orta ve büyük işletmelere yönelik ticari kredilerde koşulları sıkılaştıran bankaların oranının yüzde 50,8’e yükseldiğini belirtti.

Bu oran ilk çeyrekte yüzde 46 seviyesindeydi. Ticari kredilerde daha zayıf kredi talep edildiğini bildiren bankaların oranı yüzde 55,6’ten yüzde 51,6’ya düşse de devam eden talep zayıflığına işaret etti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir