,

Irak’tan Türkiye’ye petrol akışı için kritik zirve

09 Kasım 2023 Perşembe

Iraklı yetkililer ve Kürt bölgesel yönetiminden sektör temsilcilerinin Türkiye’ye boru hattından akışın yeniden başlamasını görüşmek için bir araya geldiği belirtildi.

Irak hükümeti petrol yetkilileri Çarşamba günü ilk kez Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği’nden (APIKUR) temsilciler ile Irak’tan Türkiye’ye petrol taşıyan boru hattından yeniden akışın başlaması konusunda görüştü.

Reuters’ın haberine göre, Dubai’de Çarşamba günü gerçekleşen toplantıda APIKUR, Irak bakanlığından temsilciler, Irak’ın kamu petrol ihracat şirketi SOMO ve Irak’ın Dubai’de bulunan North Oil Company şirketi yer aldı.

Türkiye, Mart ayındaki tahkim kararının ardından Irak’ın kuzeyinden başlayan rota üzerinden petrol akışını durdurmuştu. Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 2014 ile 2018 yılları arasında Türkiye’ye doğrudan yaptığı izinsiz petrol ihracatı nedeniyle Türkiye’yi Irak hükümetine 1,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, geçen ay boru hattının faaliyete hazır olduğunu söylemiş ancak Iraklı iki üst düzey petrol yetkilisi Irak’ın Türkiye’den boru hattının hazır olup olmadığı konusunda resmi bir bildirim almadığını belirtmişti.

Toplantıda iki taraftan yetkililer de karşılıklı olarak kabul edilebilir ticari koşullar altında petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlanmasının aciliyetini vurguladı.

Ancak Reuters’ın haberine göre toplantıda herhangi bir uzlaşıya varılmadı.

APIKUR sözcüsü Myles Caggings Reuters’a yaptığı açıklamada “Bu toplantı ilk adımdı. Gelecekte tüm hissedarlar ile toplantı gerçekleştirmeyi bekliyoruz” dedi.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir