, ,

İngiltere’nin büyük bankaları stres testini geçti

12 Temmuz 2023 Çarşamba

İngiltere Merkez Bankası, kredilerin yüzde 75’ini veren en büyük 8 bankanın gerçekleştirilen stres testini geçtiğini açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası (BOE), İngiltere’nin en büyük sekiz bankasının tamamının, ciddi bir ekonomik krize karşı dayanıklılıklarını inceleyen en son stres testini geçtiğini söyledi.

Çarşamba günü yayınlanan sonuçlara göre, firmalar, konut piyasası çöküşü, artan işsizlik ve yüzde 6’ya kadar yükselen faiz oranları dahil olmak üzere ekonomiye yönelik bir şok yaşanması durumunda kredi vermeye devam edecek kadar sermayeye sahip olacak.

BOE tarafından yapılan açıklamada, “İngiltere bankacılık sistemi, ekonomik ve finansal koşullar beklenenden önemli ölçüde daha kötü olsa bile, hane halklarını ve işletmeleri daha yüksek faiz oranlarının yaşandığı dönemde de destekleme kapasitesine sahip. Stres testinde uygulanan senaryo, mevcut makroekonomik görünümden çok daha ağır bir durumu işliyor” ifadeleri kullanıldı.

Test edilen bankalar ülke ekonomisinin yüzde 75’ine kredi sağlıyor

Bu yıl Barclays Plc, HSBC Holdings Plc, Lloyds Banking Group Plc, Nationwide Building Society, NatWest Group Plc, Banco Santander SA’nın İngiliz kolu, Standard Chartered Plc ve Virgin Money UK Plc bankaları test edildi. Bu bankalar İngiltere ekonomisine verilen kredilerin yaklaşık yüzde 75’ini sağlıyor.

BOE, bankaların piyasa değeri 1,4 trilyon sterlin (1,8 trilyon dolar) olan yüksek kaliteli likit varlıklara sahip olduğunu ve yaklaşık bu varlıkların üçte ikisinin nakit veya merkez bankası rezervlerinde olduğunu söyledi. Bu durum, bankaların piyasalardaki likiditenin baskı altına girmesi durumunda borç vermeye devam etmek için bol miktarda kaynağa sahip olacakları anlamına geliyor.

Test, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından altı aylık bir gecikme sonrası Eylül ayında başladı.

Politika faizinin yüzde 6’ya çıktığı senaryo test edildi

Stres testi İngiltere’de politika faizinin yüzde 6’ya yükselmesi sonrası kademeli olarak yüzde 3,5’in altın düşmesini içerirken bu senaryonun bir unsuru şu anda gerçekleşiyor. Para piyasaları, politika toplantı tarihlerine bağlı faiz oranı takaslarına (swap) göre BOE’nin faizleri yüzde 6,5’e kadar çıkaracağını fiyatlıyor.

Bu oran, birkaç ay önce yüzde 5 olarak fiyatlanıyordu ve gerçekleşmesi durumunda 1998’den bu yana en yüksek faiz seviyesi olacak.

Öte yandan banka İngiltere’nin milli gelirinin yüzde 5 daralması, işsizliğin iki kattan daha fazla artara yüzde 8,5’e yükselmesi ve konut emlak fiyatlarının yüzde 31 düşmesi gibi şoklarla ne kadar iyi bir şekilde başa çıkabileceğini de inceledi.

Bankaların tamamı daha önce Aralık 2021’de BOE’nin gerçekleştirdiği ve çift dipli bir durgunluğu ve yıllar boyu sürecek toplumsal düzenlemeleri içeren bir stres testini geçebilecekleri sonucuna varmıştı.

İngiltere Merkez Bankası yaşanan finansal krizin ardından sektörün ekonomik zorluklara dayanacak kadar sermayeye sahip olup olmadığını kontrol etmek için 2014 yılında düzenli testlere başlamıştı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir