, ,

IMF 2023 Türkiye büyüme tahminini yükseltti

26 Temmuz 2023 Çarşamba

IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini yükseltirken 2024 tahminini düşürdü. Kurum, 2023 yılı için küresel büyüme tahminini de azalan riskler nedeniyle yükseltti.

IMF yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin 2023 yılı büyüme tahminini 0,3 puan artırarak yüzde 3’e yükseltirken 2024 büyüme tahmini yüzde 2,8’e düşürdü.

IMF son aylarda ABD’de borç limiti anlaşmasının çözülmesi, İsviçre ile ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan krizlerin kontrol altına alınması gibi risklerin azaldığını belirterek 2023 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 3’e yükseltti. 2024 tahminini değiştirmeyerek yüzde 3’te tuttu.

Raporda bu son gelişmelerin finans sektöründe karmaşa yaşanma riskini azalttığı vurgulandı.

IMF 2023 küresel enflasyon tahminini de yüzde 7’den yüzde 6,8’e düşürdü.

Küresel büyüme tahminlerinin Nisan ayına kıyasla yükselse de tarihsel standartlarda düşük olduğu belirtildi. Küresel büyümeye yönelik risklerin aşağı yönlü olduğu, enflasyonun hala yüksek seyrettiği ve Ukrayna’daki savaşın şiddetlenmesi, şiddetli hava olayları gibi yeni şoklar oluşması halinde enflasyonun daha da yükselebileceği uyarısı yapıldı.

Gayrimenkul sektöründe krizle mücadele eden Çin ekonomisinde toparlanmanın yavaşlayabileceği, bunun da küresel anlamda negatif etkileri olabileceği ifade edildi.

ABD 2023 büyüme tahmini yükseltildi

Raporda, ABD ekonomisinin, bu yıl yüzde 1,8 ve 2024’te yüzde 1 büyümesinin beklendiği bildirildi.

IMF’nin Nisan ayındaki tahminlerinde, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 1,6 ve 2024’te yüzde 1,1 büyüyeceği öngörülmüştü.

Geçen yıl yüzde 3,5 olduğu tahmin edilen Euro Bölgesi ekonomisinin büyüme hızının da bu yıl yüzde 0,9’a gerilemesinin beklendiği aktarılan raporda, bölge ekonomisinin 2024’te yüzde 1,5 büyümesinin tahmin edildiği kaydedildi.

IMF’nin Nisan ayındaki tahminlerinde, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0,8 ve gelecek yıl yüzde 1,4 büyüyeceği öngörülmüştü.

Raporda, daha önce bu yıl yüzde 0,1 küçülmesi öngörülen Almanya ekonomisinin, 2023’te yüzde 0,3 küçülmesinin beklendiği belirtilirken, Fransa ekonomisi ile ilgili büyüme tahmini bu yıl için yüzde 0,7’den yüzde 0,8’e yükseltildi.

Çin’in bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi yüzde 5,2 ve 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 4,5 olarak kaldı.

Raporda “Çoğu ekonomide öncelik, finansal istikrarı sağlayarak enflasyonu sürdürülebilir bçimde düşürmek olacak. Bu nedenle Merkez Bankaları fiyat istikrarını onarma hedefine odaklanmayı sürdürmeli.” ifadeleri yer aldı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir