,

Gümrük Birliği için güncelleme görüşmeleri

02 Ağustos 2023 Çarşamba

AB’den Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine ilişkin açıklama geldi. 

Avrupa Birliği, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini görüştüklerini bildirdi.

Salı günü Bloomberg’e açıklama yapan AB’nin gümrüklerden sorumlu komiseri Paolo Gentiloni “Bu bağlamda masaya yatırılacak zorlu konular var. Yaz sonrası ekiplerimiz konuyu inceleyecek ve Türkiye’den gelen yeni sinyaller sonrası ilerleme kaydetmemizin mümkün olup olmadığını göreceğiz” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le iki kez görüştüğünü belirten Gentiloni, Şimşek’ten hem ekonomi planı hem de AB ile ilişkiler hakkında pozitif mesajlar dinlediğini bildirdi.

  • ŞİMŞEK’TEN AB’YE “GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI’NI GÜNCELLEME” ÇAĞRISI

Şimşek: Gümrük Birliği anlaşması genişletilebilir

Şimşek geçtiğimiz hafta Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen bir panelde AB’ye Gümrük Birliği anlaşmasını, tarım ürünleri ve hizmetleri kapsayacak şekilde, güncelleme çağrısı yapmıştı.

“Biz üzerimize düşeni yapmak istiyoruz ve AB entegrasyon sürecini sağlamak istiyoruz” diyen Şimşek, Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinin hem birlik hem de Türkiye için son derece faydalı olacağına inandığını söylemişti.

Şimşek, yakın vadede de AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Anlaşması’nın hizmetleri ve tarım ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğine inandığını belirterek, “Birkaç sene önce Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin faydaları üzerine bir araştırma yapıldı. Sonucunda bunun AB’ye büyük faydası olduğu ortaya çıktı. Ağacın alçaktaki dallarındaki meyvelerinden (yakın vadeli hedeflerden) başlayarak yeniden görüşebiliriz” diye konuşmuştu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir