,

Gram altında 2023 primi yüzde 50’ye ulaştı

13 Temmuz 2023 Perşembe

Altın, ABD enflasyonunun beklenenden düşük gelmesiyle Fed’in faiz artış döngüsünde sona yaklaştığı beklentilerinden destek buldu. Gram altın tarafında da yeni rekor geldi. Yılbaşından bu yana gram altında prim yüzde 50’ye ulaştı.

Altın, ABD’de enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesi sonrası Fed’in faiz artış döngüsünde sona yaklaşıyor olabileceği iyimserliğinden destek buldu.

Değerli metal, yatırımcıların ekonominin sonunda yavaşlıyor olabileceğine dair daha fazla kanıt aramasıyla önceki dört işlem gününde yüzde 2’den fazla yükselmişti.

Spot altın ons başına 1.960 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise rekor tazelemeye devam ediyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın sabah saatlerinde 1.651 TL yeni tarihi zirvesini gördü. Yılbaşından bu yana gram altında yüzde 50’lik kazanç sağlandı.

Altın, ABD ekonomisinin Fed’in sıkılaşma hamlelerine şaşırtıcı derecede dirençli olduğunu gösteren verilerle birlikte Haziran ayında ivme kaybetmişti.

Çarşamba günü gelen veriler, TÜFE’nin Haziran’da bir yıl öncesine göre yüzde 3 yükseldiğini gösterdi. Bu rakam ekonomistlerin medyan tahminlerinin biraz altında.

Verinin ardından dolar ve tahvil getirileri düşerken bu durum Cuma günü zayıf gelen tarım dışı istihdam verileriyle yükselen altına destek verdi.

Son gelen veriler Fed’e birden fazla faiz atışından kaçınması için alan tanısa da swap kontratları incelendiğinde bu ayın ilerleyen dönemlerinde yapılacak FOMC toplantısında faiz artışı yapılmasının neredeyse tamamen fiyatlandığı görülüyor.

Pepperstone Group Araştırma Başkanı Chris Weston spot altında sürekli bir ralli olması için özellikle hizmet sektöründe daha belirgin ekonomik sıkıntı belirtileri olması gerektiğini belirtti.

Yıl boyunca daha yüksek bir faiz ortamının 2024 yılına kadar muhtemelen daha belirgin bir yavaşlamaya yol açacağını ve değerli metalin ons başına 2.000 dolar üzerine çıkma potansiyeli olduğunu söyleyen Weston, “Altının en iyi günleri önümüzde ve bu günleri piyasanın resesyon işlemlerinden bahsetmeye başladığı zaman göreceğiz. Ancak bu yatırım ortamı şu anda oluşmadı” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir