Fitch/Arispe: Türkiye’de belirsizliklerde azalma görüyoruz

12 Eylül 2023 Salı

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe “Belirsizlik konusunda azalma olduğunu görüyoruz. Yeni ekonomi yönetimi zorluklarla başa çıkabilecek isimlerden oluşuyor” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit etti, not görünümünü 2 yıl sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a çekti. Not görünümünün revize edilmesinin ‘daha geleneksel politika karışımına dönüşü’ yansıttığı belirtildi. Kararın ardından Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Arispe “Merkez Bankası’nın para politikası araçlarından faizi kullanmaya başladığını gözlemledik. Belirsizlik konusunda azalma olduğunu görüyoruz. Türkiye makroekonomik dengesizlikleri giderebilmek için şu anda daha geleneksel araçları kullanıyor. Daha önce belirsizlik ortamı vardı ve büyümeyi önceleyen bir politika uygulanıyordu. Ancak yine de bazı belirsizlikler devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin en güçlü yanlarından bir tanesinin de borç ödeme kabiliyetini güçlendirmesi olduğunu ifade eden Arispe “Yeni ekonomi yönetimi zorluklarla başa çıkabilecek isimlerden oluşuyor. Uzun vadeli zorluklarla başa çıkabilecek isimler oluşuyor. Büyümeden feragat etmeden enflasyonu düşürmeye odaklanılması belirsiz bir ortam oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde parasal sıkılaştırma ne kadar hızla devam edecek bu önemli olacak. Türkiye ile ilgili risk algısının değişip değişmediğini takip edeceğiz diye konuştu.Play Video

Fitch Türkiye’nin not görünümünü yükseltti
Fitch Türkiye’nin not görünümünü yükselttiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, not görünümünü yükseltti. Not görünümünün revize edilmesinin ‘daha geleneksel politika karışımına dönüşü’ yansıttığı belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit etti, not görünümünü 2 yıl sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a çekti.

Görünümün durağana revize edilme nedenine dair “kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşü yansıtıyor” dendi.

TCMB’nin politika faizini 2023 sonuna kadar yüzde 35’e çıkaracağını ve 2024’te de bu seviyede kalacağını belirten Fitch para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresi konusunda yüksek belirsizlikler olduğuna dikkat çekti.

Büyüme ve enflasyon tahminleri

Yüksek enflasyonun en büyük risk ve zorluk olmaya devam ettiği belirtilen raporda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 oldu.

Açıklamada “Büyümenin 2023’te yüzde 4,3, 2024’te yüzde 3 olmasını bekliyoruz” tahminine yer verildi.

Brüt uluslararası rezervlerin Mayıs ayının ortasından bu yana gözle görülür ölçüde toparlanma kaydettiği, 2023 yılı sonuna kadar 115 milyar dolara ulaşabileceği öngörüldü.

Fitch’in olası not yükselmesini sağlayabilecek faktörlere de değinilen açıklamada, mevcut politika normalleştirme ve yeniden dengelenme sürecinin sürdürülebilirliğine olan güvenin artması, bunun sonucunda enflasyonda sürekli bir düşüş de dahil olmak üzere makroekonomik istikrarın iyileşmesinin pozitif etki yapabileceği belirtildi.

Açıklamada, cari işlemler açığının sürekli daralması, sermaye girişlerinin artması, uluslararası rezervler düzeyinde ve bileşiminde iyileşmeler ve dolarizasyonun azalması nedeniyle dış kırılganlıklardaki azalmanın olası not artırımına neden olabileceği bildirildi.

Fitch, 2021 yılının Aralık ayında not görünümünü negatife düşürmüş, geçen sene Temmuz ayında da kredi notunu B+’dan B’ye indirmişti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir