, ,

Fed tutanaklarında “gereksiz gevşeme” uyarısı

05 Ocak 2023 Perşembe

ABD Merkez Bankası (Fed), son toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, finansal koşulların “gereksiz” gevşemesinin fiyat istikrarını sağlama çabalarına zarar vereceği konusunda uyardı.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 13-14 Aralık 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Fed yetkilileri tutanaklarda, finansal koşulların “gereksiz” gevşemesinin fiyat istikrarını sağlama çabalarına zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu.

Yetkililer tutanaklarda, artan işsizlik ve daha yavaş büyüme riskine rağmen enflasyonu yüzde 2 hedefine doğru düşürme niyetini gösterdi. Diğer taraftan yetkililer, geçen yıl enflasyonu düşürmeye yetecek kadar faiz artırma konusunda “önemli ilerleme” kaydettiklerini de kabul ettiler.

Katılımcıların çoğu, para politikasını daha kısıtlayıcı bir duruşa taşırken esnekliği ve isteğe bağlılığı korumak gereğini vurguladı. Ayrıca, çift yönlü riskleri dengeleme ihtiyacının da olduğunun altını çizdi.

Tutanaklarda, “Hiçbir katılımcı, federal fon oranı hedefini 2023’te düşürmeye başlamanın uygun olacağını beklemiyordu. Kalıcı ve kabul edilemez derecede yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, birkaç üye, tarihsel deneyimin para politikasını zamanından önce gevşetmeye karşı uyarıda bulunduğu yorumunu yaptı.” ifadeleri yer aldı.

Fed son toplantısında sıkılaşmada frene basmıştı

Fed, son toplantısında piyasa beklentisi doğrultusunda faiz artış hızında yavaşlamaya gitmiş ve politika faizini 50 baz puan artırarak 4,25-4,50 aralığına çıkarmıştı.

Kararla birlikte Fed yetkililerinin, faiz tahminlerini içeren noktasal grafik ve ekonomik projeksiyonlarda noktasal grafikte 2023 yıl sonu için yüzde 5,1’lik faiz öngörüsü yer almıştı. Ayrıca, ekonomik projeksiyonlarda ise 2023 yılına ilişkin büyüme beklentisinin aşağı yönlü revize edilmesi dikkat çekmişti.

Diğer taraftan, ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Kasım’da tahminlerin altında gerçekleşmişti. Bu yavaşlama, enflasyonda en kötüsünün geride kalmış olabileceğine işaret etti. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, TÜFE aylık yüzde 0,1 ile tahminlerin altında kalmış, yıllık artış ise yüzde 7,1 olmuştu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir