, ,

Fed/Powell: Fed iklim politika yapıcısı değil ve olmayacak

10 Ocak 2023 Salı

Fed Başkanı Jerome Powell Merkez Bankası’nın daha yeşil ekonomiyi teşvik etmek için yetkilerini ne kadar kullanacağına dair sınırları çizerken bankanın bir iklim düzenleyici kuruluşu olmayacağını belirtti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell İsveç’in başkenti Stockholm’deki bir forumda yapacağı konuşma metninde Fed’in iklimle ilgili finansal risklere karşı önemli ancak sınırlı sorumlulukları olduğunu söyledi.

Powell sözlerini “Ancak açık bir Kongre yasası olmadan daha yeşil bir ekonomiyi teşvik etmek ve diğer iklim hedeflerine ulaşmak için para politikamızı kullanmamız uygun olmaz. Biz iklim politika yapıcısı değiliz ve olmayacağız” şeklinde sürdürdü.

Powell konuşmasında ekonomik veya parasal görünüme ilişkin yorumda bulunmazken enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde fiyat istikrarını onarmak için kısa vadede ekonomiyi yavaşlatmak gibi yaygın biçimde kullanılmayan önlemlerin alınması gerekebileceğini söyledi.

Powell yaklaşık 3 hafta sonra gerçekleşecek faiz kararı öncesi konuştu. Fed Aralık’ta faizleri yüzde 4,254,5 bandına yükseltmiş, Fed üyeleri bu yıl faizin yüzde 5’in üzerine çıkarabileceğine yönelik sinyal vermişti.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir