, ,

Fed/Mester: Faiz artırımlarını durdurmak için ikna edici neden yok

31 Mayıs 2023 Çarşamba

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz oranları artışını durdurmak için “ikna edici bir neden” görmediğini söyledi. Fed yetkilileri, Mayıs toplantısında faiz oranını yüzde 5’in üzerine çıkarmıştı.

Financial Times’ın haberine göre, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, özellikle borç limiti anlaşmasının ardından faiz oranları artışını durdurmak için “ikna edici bir neden” görmediğini söyledi.

Daha fazla sıkılaştırmanın gerekli olduğu açıkken bir oran artışının atlanmasının tek nedeninin aşırı piyasa oynaklığı veya başka bir şok olabileceğini söyleyen Mester Financial Times’a verdiği röportajda “Faiz artışını duraklatmak için gerçekten ikna edici bir neden görmüyorum. Faizleri yukarı getirmek ve ekonominin nereye doğru gittiği konusunda daha az belirsizliğe ulaşana kadar faizleri orada tutmak için daha fazla ikna edici neden bulabilirim” diye konuştu.

Fed yetkilileri, bu ayın başlarında politika faizini yüzde 5’in üzerine çıkardı ve geçen yıl başlayan hızlı sıkılaştırma politikasını duraklatmaya hazır olabileceklerinin sinyalini verdiler. Daha sonra beklenenden güçlü gelen ekonomik veriler, piyasada Haziran ayında başka bir faiz artırımı olabileceği beklentisini oluşturdu.

Mester açıklamasında ayrıca, federal borçlanma tavanı konusunda varılan anlaşmanın ABD ekonomisine yönelik büyük bir belirsizliği ortadan kaldırdığını da savundu.

(Kaynak: BloombergHT.com )

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir